Мото ГП: Пеко Бањана прв на првата спринт трка во историјата на Мото ГП

од Вести365.МК | А.П.

Актуелниот светски првак Франческо Бањаја победи на првата спринт трка во историјата на Мото ГП шампионатот, завршувајќи пред Хорхе Мартин и Марк Маркес. Воочи на големата трка за ГН на Португалија, Бањаја славеше со 19.52,862 минути, и така ги освои првите 12 бода во новата сезона. Мартин освои девет, а Маркес седум бодови со второто и третото место. Уште бодови во првата спринг трка освоија Џек Милер, Маверик Вињалес, Алеш Еспаргаро, Мигел Оливеира, Жоан Зарко и Алекс Маркес.

Трката за ГН на Португалија е на програмата од 15:00 часот, а од пол позицијата ќе тргне Маркес, кој беше најбрз во квалификациите.

Слични објави