ГОГ Гудме убедлив против Алборг, си обезбеди билет за 1/4 финалето

од Вести365.МК | А.П.

ГОГ Гудме славеше со 32-24 против Алборг и заслужено се квалификуваше за четвртфиналето во Лигата на Шампионите. Питлик беше најефикасен со осум гола, а Мадсен и Јоргенсен постигнаа по седум. Отсуството на клучните играчи кај гостите, вклучувајќи го Микел Хансен, беше клучно за поразот на Алборг.

Во вториот вечерашен натпревар Веспрем го победи Пик Сегед со 38-33 на домашен терен, откако на првиот меч го добија со плус тринаесет.

Официјално се познати сите четвртфинални средби, каде што Веспрем се соочува со Киелце, а ГОГ ќе игра против Барселона. Пресметките меѓу ПСЖ и Кил, како и Магдебург против Висла Плоцк, се очекуваат да бидат неизвесни и интересни.

Слични објави