Звезда сигурно преку Валенсија, Жалгирис подобар од Монако

од Вести365.МК | А.П.

Црвена звезда со убедлива победа од 92:73 го задржа местото во плејофот против Валенсија. Факундо Кампацо беше најдобар на теренот со 15 поени, 7 скока и 3 украдени топки, додека Лука Вилдоза заврши со 9 поени и 7 асистенции.

Жалгирис го победи Монако со 79:70 и се врати во натпреварувањето за плејофот. Игнас Браздеикис имаше 22 поени, Лауринас Бируис и Арнас Буткевичиус додадоа по 10 поени.

Pартизан е на седмото место со 17 победи, додека Жалгирис и Басконија се израмнети на осмото и деветтото место со 16-15 скор. Во следното 32 коло, Звезда и Валенсија мораат да победат за да останат во игра за плејофот. Звезда гостува кај АСВЕЛ на 31 март, додека Валенсија игра со Жалгирис истиот ден.

ЕВРОЛИГА, 31.КОЛО
Жалгирис – Монако 79:70 (28:19, 20:22, 17:12, 14:17)
Црвена звезда – Валенсија 92:73 (20:21, 26:20, 23:21, 23:11)
Олимпијакос – Асвел Лион 81:55 (22:13, 15:16, 19:10, 25:16)
Реал Мадрид – Фенербахче 90:75 (24:21, 25:23, 19:14, 22:17)

Слични објави