Кремљ со коментар за поканата на Зеленски до кинескиот претседател да дојде во Украина

од Вести365.МК Ј.Р.

Кремљ ја коментираше поканата на украинскиот претседател Володимир Зеленски до кинескиот претседател Си Џинпинг.

Кремљ соопшти дека не е на Русија да одлучи дали кинескиот претседател ќе ја посети Украина.

Зеленски утрово го покани претседателот Си Џинпинг да ја посети земјата.

Неговиот повик уследи по средбата на Кси со Владимир Путин во Москва, каде што тој не ја поддржа руската инвазија.

Слични објави