Орбан: Третата светска војна е РЕАЛНА ОПАСНОСТ

од Вести365.МК Ј.Р.

УНГАРСКИОТ премиер Виктор Орбан изјави за Радио Кошут дека ризикот од нова светска војна е сосема опиплив и дека не е претерување. Тој предупреди дека Европската унија продолжува да разговара за испраќање сили во Украина, што може да доведе до директен конфликт со Русија.

Според Орбан, Западот испраќа сè помоќно оружје на украинската армија и е непријателски настроен кон Русија, па затоа сценариото за третата светска војна „веќе не е книжевно претерување“. „Сега тоа е реална опасност“, нагласи унгарскиот премиер, пренесе руската државна новинска агенција Тасс.

„Тоа би било преминување друга граница“
„Европските водачи веќе размислуваат дали земјите-членки на ЕУ би можеле да испратат некои мировни сили (во Украина). Тоа би било преминување на друга граница“, заклучи тој. Орбан, кој негуваше блиски односи со Кремљ во изминатата деценија, беше на удар на критики во Унгарија и во странство поради неговите изјави за војната во Украина.

По почетокот на руската инвазија, унгарската влада инсистираше на тоа дека е за итен прекин на огнот, бидејќи нејзин приоритет е мирот на европскиот континент.

Слични објави