Објавени платите на фудбалерите на ПСЖ, боли глава!

од Вести365.МК | А.П.

Францускиот спортски весник „Л’Екип“ ги објави платите на фудбалерите во француското првенство, но на првите 10 месета се само играчите на ПСЖ. Килијан Мбапе е убедливо најплатениот со неверојатни 6 милиони евра месечно, што е приближно исто колку платите на Нејмар и Меси заедно.

Напаѓачот на Монако, Висам Бен Једер е на 11 место со 650.000 месечно, додека 13-ти Џордан Верету од Марсеј со плата од 550 илјади евра. Останатите во ТОП 15 исто така се од ПСЖ.

Платите на ТОП 10 фудбалерите на ПСЖ се следни:

  1. Килијан Мбапе – 6 милиони евра
  2. Нејмар – 3,675
  3. Лионел Меси – 3,375
  4. Маркињос – 1,2
  5. Марко Верати – 1,2
  6. Ашраф Хакими – 1,083
  7. Џанлуиџи Донарума – 916.000С
  8. Серхио Рамос – 791.600
  9. Хуан Бернат – 730.000
  10. Норди Мукиеле – 700.000

Слични објави