Крај на АБА-сонот за МЗТ Скопје ?

од Вести365.МК | А.П.

МЗТ Скопје, македонскиот шампион, доживеа тежок пораз со 84-105 во натпреварот на сезоната во АБА лигата. Овој пораз го стави опстанокот на МЗТ на невозможна мисија. Одбраната на МЗТ Скопје беше главен проблем, бидејќи прими троцифрен број поени. Борац доминираше во најголемиот дел од мечот и го заврши со одлична ефикасност во нападот. МЗТ Скопје имаше ниска реализација во нападот и оствари десет скока помалку од противникот. Најефикасен играч на МЗТ беше Кук со 20 поени, Миќовиќ додаде 18, а Војдан Стојановски 13. За МЗТ остануваат само теоретски шанси за спас, а тоа се максимални три победи на МЗТ и максимални три порази на Борац во последните кола од основниот дел на сезоната.

Слични објави