Џошуа по 12 рунди подобар од Френклин, за малку избегнат поголем инцидент!

од Вести365.МК | А.П.

Британскиот боксер Ентони Џошуа суверено ја победи Американецот Џермејн Френклин со едногласна одлука на судиите по 12 рунди луда борба во О2 Арената во Лондон. Резултатите беа 118:111, 117:111, 117:111.

Ова беше прва победа за Џошуа по два последователни порази од Александр Усик. Пред оваа борба, Френклин беше рангиран на 34-то место од „BoxRec“ и беше победен само од Дилијан Вајт во кариерата.

Џошуа сега има скор 25:3 и сигурно повторно ќе се обиде да се врати на врвот во тешка категорија. Не се знае кој би можел да биде следниот противник на Џошуа, но секако се очекува да биде голем, потенцијално дури и борба за светска титула.

Френклин го претрпе вториот пораз во кариерата и моментално има биланс од 21 победа и два порази. Пред мечот, тој беше победен само од Дилијан Вајт во кариерата и беше рангиран на 34-то место од „BoxRec“.

Во мечот, Џошуа го покажа најверојатно најдобриот бокс во последните неколку години, суверено владееше со борбата, а Френклин ги имаше своите најдобри моменти кон крајот на мечот. Френклин беше особено добар во 11. рунда, успеа чисто да го добие, но тоа не беше доволно за судиите да му ја дадат победата покрај разбудениот Џошуа.

Во самиот финиш беше избегнат поголем инцидент на мечот, ткога ренерот на Френклин се нафрли врз Џошуа во рингот поради еден потег на Британецот во последната рунда . Во рингот влегоа и други луѓе. Малку фалеше работите да излезат од тотална контрола.

Не е познат следниот противник на Џошуа, но се очекува да биде голем и потенцијално да биде борба за светска титула. Александр Усик и Тајсон Фјури не можат да се договорат за условите за нивната потенцијална борба, па можеби Фјури ќе се одлучи да се бори против Џошуа како медиумски поатрактивен противник.

Слични објави