БАБА ОД ПЕКОЛОТ: Во помалку од една година ѝ починаа две внучиња додека ги чувала

од Вести365.МК Ј.Р.

Баба од Флорида е обвинета за убиство од небрежност при смртта на нејзината 7-месечна внука во вжештена кола, помалку од една година откако нејзиниот друг внук се удави во езерце додека дремела. Трејси Никс (65) на 1 ноември ја чувала својата седуммесечна внука Уриел Шок, кога бебето било пронајдено мртво на задното седиште од нејзиниот автомобил, пишува New York Post.

Лексусот од 2019 година беше паркиран со сите прозорци спуштени пред домот на Никса во малиот град Ваучулу, каде што температурите се искачија до 30-тите на тој есенски ден. Во куќата, Никс, поранешна директорка на училиште, разговарала со своето куче и вежбала клавир.

Кога подоцна ја испрашувала полицијата, бабата рекла дека едноставно заборавила на својата внука откако се вратила дома од ручек со пријателите. Дури кога пристигнало едно од нејзините други внуци, вели таа, и паднало на памет дека бебето Уриел цело попладне било во теренецот. Сопругот на бабата, Нан Неј Никс, го пронашол бебето кое не реагирало на задното седиште и се обидел да ја оживее, но веќе било доцна.

Другиот внук се удави
Девојчето починало 11 месеци откако нејзиниот 16-месечен брат Езра се удавил во езеро додека го чувала истата баба. Тоа се случи три дена пред Божиќ 2021 година, а Никс наводно дремела на каучот. Кога се разбудила и не можела да го најде своето мало внуче, го повикала сопругот за помош.

Езра подоцна бил откриен како безживотно лежи во езерото пред куќата на неговата баба. Откако добила повик за нејзиниот син, мајката на децата, Каила Никс, трчала до домот на нејзината мајка и доживеала директна несреќа додека била бремена со Уриел во шестиот месец.

„Ми се активираа сите воздушни перничиња, не се сеќавам како излегов, но излегов и почнав да трчам кон куќата на моите родители без чевли на себе. Тоа беше мојот очајнички обид да стигнам до мојот син“, рече Каила.

„Не и верувавме на баба“
Каила и нејзиниот партнер Дру Шок рекоа дека воопшто не и верувале на Трејси по смртта на нивниот син со давење и дека никогаш нема да го пуштат нивното најстаро дете (4) да оди во нејзината куќа. „Бевме вознемирени, но јас ја сакав мајка ми и на некој начин ја сакав во мојот живот, па во тој момент помислив дека можам да и дадам втора шанса“, беше искрена Каила Никс.

Каила Никс изјави дека на 22 ноември ја оставила својата ќерка на мајка и затоа што ги познавала и им верувала на луѓето со кои одела на ручек. За неколку часа, офицер од канцеларијата на шерифот на округот Харди се појавил во нејзината куќа и и рекол дека нејзиното дете е мртво.

Адвокатот на Трејси Никс, Вилијам Флечер, ја опиша смртта на Уриел во врелиот автомобил како очигледна несреќа и додаде дека бабата била целосно уништена од смртта на нејзините две внуци. 65-годишнита жена сега може да се соочи со затворска казна од 12 до 30 години доколку биде прогласена за виновна за тешко убиство од небрежност.

„Ако сакам да бидам објективен, таа треба да оди во затвор“, рече Каила Никс. „Како нејзина ќерка ме убива да го кажам тоа. Како нивна мајка тоа го барам. Ќе се борам за нив“.

Слични објави