ВИДЕО: Украина побара состанок на ОН поради Путиновото распоредување нуклеарки во Белорусија

од Вести365.МК | Е.Д.

Украинското Министерство за надворешни работи повика на вонреден состанок на Советот за безбедност на ОН по најавата на Путин дека ќе распореди нуклеарно тактичко оружје во Белорусија и побара од меѓународната заедница да „преземе решителни мерки“ за да ја спречи руската употреба на нуклеарно оружје.

„Русија уште еднаш ја потврдува својата хронична неспособност да биде одговорен управител на нуклеарното оружје како средство за одвраќање и спречување војна, а не како алатка за закани и заплашување.“

Европската Унија во неделата се приклучи во хорот на осуди, при што нејзиниот шеф за надворешна политика Жозеп Борел ја повика Белорусија да не го прима оружјето и се закани со дополнителни санкции.

Аналитичарите од Институтот за проучување на војната со седиште во Вашингтон велат дека ризикот од ескалација до нуклеарна војна „останува исклучително низок“.

Во Вашингтон, претставникот Мајкл Мекол, републиканскиот претседател на Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом на САД, рече дека го смета рускиот план за вознемирувачки и дизајниран да го заплаши Западот.

„Мислам дека ова е ѕвечкање со оружје од страна на Путин во основа за да се обиде да заплаши“, рече Мекол во неделата за програмата на Фокс њуз. „Овие тактички нуклеарки се вознемирувачки.“

Путин рече дека белорускиот претседател Александар Лукашенко долго време го барал ова распоредување. Од Лукашенко сѐ уште нема реакција.

Путин во неделата, исто така, негираше дека Москва создава воен сојуз со Пекинг и наместо тоа, тврдеше дека западните сили градат нова „оска“ слична на партнерството меѓу Германија и Јапонија за време на Втората светска војна.

Слични објави