„Sport Bild“: Мбапе одлучи кариерата да ја продолжи во Реал

од Вести365.МК Ј.Р.

Напаѓачот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе одлучи на лето да се пресели во Реал Мадрид, објави „Sport Bild“.

Дваесет и петгодишниот Французин сака со мадридскиот тим да ја освои Лигата на шампионите. Забележано е дека Мбапе бара од Реал Мадрид плата од 70 милиони евра годишно. Во исто време, претседателот на клубот Флорентино Перез, кој ги презеде преговорите во свои раце, на играчот му нуди околу 35 милиони евра годишно пред даноци.

Договорот на Мбапе со парижаните истекува во јуни 2024 година. Сезонава тој одигра 26 натпревари во сите натпреварувања, постигна 28 голови и шест асистенции.

На 20 јануари се појави информација дека напаѓачот на Реал Мадрид, Винисиус Жуниор се заканувал на раководството на клубот дека ќе го напушти тимот доколку дојде Мбапе.

Слични објави