Примера: Барселона и Севиља сигурни, Жирона подобра од Еспањол

од Вести365.МК | А.П.

Во рамките на 27-то коло на шпанското првенство, Барселона го победи Елче со 4:0, зголемувајќи го водството на табелата пред Реал Мадрид. Роберт Левандовски беше стрелец на два гола, Ансу Фати и Феран Торес постигнаа по еден гол.

Севилја го победи Кадиз со 2:0, заземајќи го 13-то место на табелата. Жирона ја победи Еспањол со 2:1, со Уругваецот Кристијан Стуани кој го постигна победничкиот гол од пенал во 88-тата минута.

Хетафе и Атлетик играа нерешено 0:0, додека Реал Мадрид го пречекува Вајадолид во недела. Кадиз е на 16-то место, а Атлетик на седмо место на табелата.

Елче е последен на табелата со само две победи и 13 бодови, со 14 бодови помалку од зоната на опстанок.

Слични објави