НБА: Сакраменто по 17 години во плеј-офот, Далас повторно поразен

од Вести365.МК | А.П.

Сакраменто го прегази Портланд со 40 разлика и се пласираше во плеј-офот по прв пат во 17 години. Тие играаа тимски брилијантно, без ниту еден играч да има повеќе од 20 поени. Монк беше најефикасен со 19 поени. Кај Портланд, Шарп даде 30 поени.

Далас ризикува да ја заврши сезоната откако загуби од Филаделфија со 116-108. Дончиќ постигна 24 поени, имаше десет скокови и осум асистенции, но тоа не беше доволно да ги спаси од поразот. Според местото на табелата и формата во која се наоѓаат, Далас и Дончиќ ризикуваат да не се класираат директно во плеј-офот, туку ќе мораат да играат во плеј-ин.

Останати резултати: Индијана – Милвоки 136-149, Бруклин – Хјустон 123-114, Њујорк – Мајами 101-92, Чикаго – ЛА Лејкерс 110-121, Мемфис – ЛА Клиперс 132-141, Оклахома – Детроит 107-106, Сан Антонио – Јута 117-128, Феникс – Минесота 107-100.

Слични објави