Илјадници луѓе протестираа во Прага против пензиските реформи -не сакаат во пензија да одат на 68 години

од Вести365.МК | Е.Д.

Неколку илјади граѓани денеска протестираа во Прага пред седиштето на чешката влада на покана на синдикатот КОВО против најавената реформа на пензискиот систем, во која имаше и предлог границата за пензионирање да се помести на 68 години.

„Пензионирање на 68 – НЕ. Оставка на владата на Фијала – ДА“, е големиот транспарент што работниците и синдикалните активисти од различни делови на Чешка денеска го донесоа пред Владата.

Ги повикавме и владините претставници, но тие се плашат од нас, не сакаат да ја слушнат вистината. Дојдовме денес да им кажеме како живеат луѓето и што мислиме за нивните чекори. Власта не се грижи за социјалниот дијалог.

„Министрите не доаѓаат на трилатерални состаноци и пуштаат само пробни балони за реформите“, рече шефот на синдикатот КОВО, кој го организираше протестот, Роман Ѓурчо.

Демонстрантите им рекоа на новинарите на чешките медиуми дека предлогот да се пензионираат на 68 години најмногу им пречи во реформата.

„Кога дознавме за пензионирањето на 68 години, не можевме да веруваме. Во некои професии во Škoda не можете да работите до 60 години. И немаме помалку физички тешки работни места за тие луѓе. Во овој момент луѓето ги претвораме во социјални јадници“, им порача на насобраните демонстранти првиот човек на синдикатот во фабриката за автомобили „Шкода“, Јарослав Повшик.

Работниците на „Шкода“ го поддржаа синдикалниот протест и затоа што едно од барањата на синдикатот е да се одложи заострувањето на регулативите за издувни гасови „Еуро 7“, против што е против целата чешка автомобилска индустрија.

Ја повикуваме владата да почне да разговара за пензиската реформа со сите политички партии и експерти. Бараме брзо да подготви предлог за пензионирање за физички напорни професии. Понатаму бараме владата да престане да ги плаши граѓаните со предлози кои се уште не ги подготвила во целост, главните барања на синдикатите и демонстрантите.

Поранешниот популистички премиер, лидер на најсилната опозициска партија, тајкунот од агро и хемиската индустрија Андреј Бабиш им се обрати на демонстрантите и рече дека неговата влада ја предала Чешка во одлична состојба, но демонстрантите го исвиркале.

Чешкиот премиер Петр Фијала денеска изјави дека е тешко да се каже зошто работниците и синдикатите протестираат кога се уште нема готов предлог за реформа, а владата разговара за решенија и со опозицијата и со синдикатите.

„Ако добро разбрав, протестираат против пензиската реформа чии параметри се уште не се усвоени од владата. Тешко е да се каже против што протестираат“, рече премиерот Фијала.

Слични објави