Ф1: Повторно доминација на Ред Бул со 1-2 победа на ГП Саудиска Арабија

од Вести365.МК | А.П.

На трката за Големата награда на Саудиска Арабија, возена во Џеда, Серхио Перез го освои првото место, додека вториот беше неговиот колега во тимот Макс Верстапен. Фернандо Алонсо беше трети, но му го одземаа тоа место.

На трката за Големата награда на Саудиска Арабија, Серхио Перез убедливо го освои првото место, додека неговиот клупски колега Макс Верстапен, кој тргнаа од опашката поради казна, се качи на второто место.

Фернандо Алонсо беше на подиумот како трет, но откако му беше доделена казна од 10 секунди, падна на четвртата позиција. Расел од Мекларен го превзема официјалното трето место, а петтото место го освои Хамилтон.

Во генералниот пласман по првите две трки, Верстапен е прв со 44 бодови, Перез е втор со 43 бодови, а Алонсо трет со 30 бодови. Саинц и Хамилтон имаат по 20 бодови, додека Расел е со 18 бодови.

Слични објави