Формула 1: Верстапен прв, Red Bull и Алонсо со совршен викенд

од admin_vesti365

Макс Верстапен ја оствари својата 36-та победа во кариерата пред тимскиот колега Серхио Перез. Екипата на Ред бул, предводена од актуелниот шампион Макс Верстапен, продолжува таму каде што застана минатата сезона откако доминантно забележа еден-два победа на стартот од новата сезона во Формула 1. До победата на патеката во Бахреин дојде двократниот последователен првак, Холанѓанецот Верстапен, за кого ова е прва победа во кариерата на патеката „Сакир“.Фантастичниот Фернандо Алонсо во Aston Martin заврши на третото место – негов 99-ти подиум во кариерата и прв во Aston Martin, до кое дојде во последните десетина круга, кога успеа да го мине Карлос Саинц од Ферари.Сосема заслужено, на крајот стигна и наградата за неговиот врвен настап – возач на денот.

Шарл Леклер од Ferrari имаше кошмарен старт и се повлече од трката поради дефект на моторот, додека неговиот тимски колега, Карлос Саинц, заврши на четвртото место. Луис Хамилтон во Mercedes заврши на петтото место, додека Ленс Строл од Aston Martin заврши на шестото место, заокружувајќи го одличниот ден за тимот.

Валтери Ботас во Alfa Romeo, Пјер Гасли во Alpine и Александар Албон во Williams завршија на осмото, деветото и десетото место затворајќи го кругот на освојувачи на бодови.

Тимскиот колега на Гасли, Окон, имаше трка за заборав, кој на крајот по неколкуте казни се повлече од трката. Истото може да се каже и за McLaren – Пјастри рано ја заврши трката, а Норис заврши последен на 17-то место по пет застанувања во боксот.

Regenerate response

Слични објави