Супердерби во ЛШ: Манчестер Сити – Баерн Минхен

од Вести365.МК | А.П.

Денеска во Нион се одржа ждребка за 1/4 финалето во Лигата на шампиони, каде како најитересен се издвојува натпреварот помеѓу фудбалските гиганти Манчестер Сити и Баерн Минхен, ништо помалку интересен не и репризата од минатогодишното финале Реал Мадрид-Челзи. Во останатите две средби ќе следиме италијанска пресметка помеѓу Наполи и Милан и Интер по елиминацијата на Порто, повторно патува во Португалија, а овојпат ривал му е Бенфика.

Победникот од четвртфиналето меѓу Милан и Наполи во полуфиналето ќе игра со подобриот од Интер и Бенфика, додека второто полуфинале ќе го сочинуваат победниците од мечевите меѓу Реал/Челси и Сити/Баерн Минхен.

Првите четвртфинални натпревари ќе се одиграат на 11. и 12. април, додека реваншите се закажани за 18. и 19. април. Полуфиналните мечеви се закажани за 9. и 10. мај, односно 16. и 17. мај.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ 1/4 ФИНАЛЕ: 

МАНЧЕСТЕР СИТИ  – БАЕРН МИНХЕН

РЕАЛ МАДРИД  – ЧЕЛСИ

ИНТЕР  – БЕНФИКА 

МИЛАН – НАПОЛИ 

ЛИГА НА ШАМПИОНИ 1/2 ФИНАЛЕ: 

РЕАЛ МАДРИД/ЧЕЛСИ – МАНЧЕСТЕР СИТИ/БАЕРН МИНХЕН

МИЛАН/НАПОЛИ – ИНТЕР/БЕНФИКА 

Слични објави