Сите се „тепаат“ за Чаби Алонсо

од Вести365.МК | М.Т.

Ливерпул го направи првиот чекор за привлекување на Чаби Алонсо. Премиерлигашот контактирале со претставници на тренерот на Баер Леверкузен, пренесува новинарот на „Sky Sport Deutschland“, Флоријан Плетенберг.

Претходно Баерн контактираше со 42-годишниот стручњак. Сега баварците и Ливерпул се главни претенденти за Алонсо.

Во Баерн се свесни дека ангажман на Чаби ќе биде многу тешко остварлив, но тој останува приоритетен кандидат за замена на Томас Тухел.

Алонсо во текот на својата играчка кариера, настапуваше и за Баерн Минхен и за Ливерпул.

Тренерското место во бундеслигашот од Леверкузен, Алонсо го презема во октомври 2022 година

Слични објави