Новак Ѓоковиќ апсолутен рекордер 378 недели светски рекет број еден

од Вести365.МК | М.Т.

Денес, србинот Новак Ѓоковиќ ја започна својата 378-ма недела на врвот на АТП ранг-листата, престигнувајќи ја германската тенисерка Штефи Граф со 377 недели како прв светски рекет во историјата на тенисот. Во историјата на тенисот, само четири играчи и играчки успеаја да останат подолго време на врвот на листата, а тоа се Новак Ѓоковиќ, Мартина Навратилова со 332 недели, Серена Вилијамс со 319 недели и Роџер Федерер со 310 недели. Вредно е да се напомене дека рејтингот на Здружението на тениски професионалци е воспоставен во 1973 година.

Слични објави