Најдобри и најлоши особини: Ракот е нежен манипулатор, а Овенот е лидер кој тешко го контролира својот гнев

од Вести365.МК Ј.Р.

Овен
НАЈДОБРИ – тој е енергичен и полн со ентузијазам
НАЈЛОШИ – нема трпение и брзо гори

Припадниците на овој знак се, од една страна, одлични лидери. Лидерството е нешто со кое се родени и знаат многу добро да ги искористат своите таленти. Тие се многу енергични и полни со ентузијазам, кој го шират на луѓето околу нив, па со задоволство ги следат.

Од друга страна, она што Овните го користат за да се саботираат себеси и нивните лидерски предиспозиции е исклучително изразената нетрпеливост и „краток фитил“. Се разгоруваат брзо, често и без причина, па само си го комплицираат животот и прават чекор назад наместо напред.

Бик
НАЈДОБРИ – Практичен и доверлив
НАЈЛОШИ – Може да биде мрзелив и да одолговлекува

Луѓето ги сакаат биковите затоа што се доследни, одговорни, стабилни и нема да го прекршат зборот. Кога ќе ветат нешто, ќе го направат тоа, дури и ако во меѓувреме се предомислат. Исто така, тие се многу снаодливи и духовити, нема проблем што нема да се обидат да го решат, често на сосема неочекувани начини.

Од друга страна, кога ќе седнат на каучот, тешко стануваат од него. Кога не работат, буквално ништо не прават. Тие исто така можат да бидат многу тврдоглави и имаат тенденција да одолговлекуваат работи со кои навистина не сакаат да се мачат. Припадниците на овој знак уживаат во мали нешта – сакаат добро да јадат и пијат, да се релаксираат во када полна со пена, да бидат покриени со најмекото ќебе…

Близнаци
НАЈДОБРИ – паметни се и комуникативни
НАЈЛОШИ – површни и не си ги исполнуваат ветувањата

Близнаците се екстроверти кои сакаат да бидат опкружени со луѓе и да се забавуваат. Тие се многу прилагодливи. Знаат да разговараат со луѓе од различни профили, за која било тема. Тие се паметни и добро го користат тоа за да си угодат и да обезбедат се што им треба во животот.

Од друга страна, припадниците на овој знак знаат да бидат многу несигурни, недоследни, да не се држат до она што го ветуваат, но воопшто да не се замараат со тоа. Исто така, Близнаците не можат да замислат да бидат сами, тие се преплашени од тоа, па често се дружат со луѓе кои воопшто не им одговараат, само за да имаат малку друштво.

Рак
НАЈДОБРИ – грижлив и нежен
НАЈЛОШИ – премногу зависни и манипулативни

Родените во овој знак се многу грижливи, нежни и емотивни. Лојални се на оние за кои се грижат, ќе направат се за нив, повеќе отколку што би направиле за себе. Раковите не ги кријат своите чувства, кои им се допаѓаат на луѓето бидејќи не мора да погодуваат – веднаш гледаат за што се работи, дали се за или не наклонети.

Од друга страна, тие можат да бидат болни зависни од другите, понекогаш до тој степен што паѓаат во песимистичко расположение или дури стануваат многу сомнителни. Раковите се зависни од поддршката и потврдувањето на другите луѓе и можат да бидат многу манипулативни за да го постигнат она што го сакаат.

Лав
НАЈДОБРИ – шармантен и дарежлив
НАЈЛОШИ – тврдоглав и арогантен

Лавовите знаат како да привлечат внимание и да направат луѓето да се чувствуваат удобно во нивно друштво. Тие се многу шармантни, страствени и сакаат да бидат во центарот на вниманието. Но, колку и да се популарни, сепак ја имаат таа искреност што им се допаѓа на другите. Исто така, тие се исклучително дарежливи.

Од друга страна, нивниот инает е нешто од што луѓето бегаат. Лавовите се сметаат за најтврдоглавиот знак во Зодијакот, кој не попушта дури и кога ќе стане свесен дека не е во ред. Кога ќе добијат „жолта минута“ можат да бидат многу непријатни и арогантни и да изгледаат крајно егоцентрични иако можеби не се такви.

Девица
НАЈДОБРИ – вредни и полни со разбирање
НАЈЛОШИ – посесивен и склони кон претерување

Девиците не сакаат да бидат во центарот на вниманието, поудобно им е да набљудуваат се од страна, бидејќи така најдобро функционираат. Тие внимаваат да бидат блиски и благодарение на тоа се оди совршено. Тие се многу логични, па не ги интересираат бесмислени работи и ситуации, нема да губат време на тоа. Тие се многу силни и самоуверени луѓе, иако тоа не го покажуваат театрално како Лавовите.

Од друга страна, тие можат да бидат многу посесивни, толку многу што луѓето почнуваат да се чувствуваат непријатно околу нив. Исто така, тие се сметаат за еден од најкритичните знаци на Зодијакот, како кон себе, така и кон другите. Тие често се фокусираат толку силно на мали детали што им недостасува целата слика.

Вага
НАЈДОБРИ – решава конфликти и не сака драма
НАЈЛОШИ – неодлучни и површни

Припадниците на овој знак се многу тактични, имаат тенденција да балансираат во животот и воопшто не сакаат драма. Тие се многу добри во решавањето на конфликти, бидејќи не поднесуваат да живеат во лоша, негативна атмосфера. Тие имаат тенденција да простуваат и немаат лоши спомени. Тие се исклучително шармантни и привлечни по природа.

Од друга страна, носењето цврсти одлуки не е предност на Вагата. Тие се многу неодлучни и токму тоа им носи најмногу проблеми во животот. Исто така, знаат да бидат мрзливи кога нешто не им се дава, многу површни во меѓучовечките односи и несигурни. Поважно им е како некој изгледа отколку каков е неговиот карактер.

Скорпија
НАЈДОБРИ – страствен и сочувствителен
НАЈЛОШИ – посесивни и склони кон контролирање

Кога Скорпиите се фокусираат на нешто, било да е тоа романтична врска или работа, тие страсно ќе дадат се од себе за тоа да успее, да ја постигнат целта што си ја поставиле. Тие се благословени и со добра интуиција, што им го олеснува животот многу. Припадниците на овој знак се сочувствителни и емпатични, иако понекогаш тоа не би се рекло.

Од друга страна, тие се многу интензивни индивидуи чија страст понекогаш може да биде толку претерана што ги доведува во неволја. Се вели дека скорпиите се најљубоморниот знак во Зодијакот, тие се многу посесивни и склони кон прекумерна контрола. Лесно се навредуваат и тешко се простуваат.

Стрелец
НАЈДОБРИ – љубезен и смел
НАЈЛОШИ – површни и нетрпеливи

Припадниците на овој знак живеат за забава и авантура. Дарежливи се до тој степен што некому ќе му го дадат последниот залак од чинијата или ќе ја соблечат кошулата и ќе му ја подадат иако немаат друга, само затоа што процениле дека некому му треба повеќе од себе. Тие се искрени и склони кон пошироко разбирање на светот околу нив. Подготвени се да учат од грешките и да прифатат критики.

Од друга страна, Стрелците не се склони да се врзуваат длабоко, бидејќи тоа им ја ограничува потребата за слобода и живот без премногу обврски. Исто така, тие можат да бидат претерано нетрпеливи, нетактични и имаат тенденција да мислат дека се ќе биде во ред, иако не се потрудиле за тоа, бидејќи „оној горе ги чува“.

Јарец
НАЈДОБРИ – амбициозни и упорни
НАЈЛОШИ – манипулативно и ладни

Луѓето родени во знакот Јарец се неверојатно амбициозни и упорни. Тие ги остваруваат своите соништа не затоа што „оној горе им дозволува“, туку затоа што силно се испотиле и се жртвувале на патот до целта. Тие се карактеризираат со силна самодисциплина и практичност. Јарците не се откажуваат кога работите стануваат тешки, туку наоѓаат начини да ги надминат пречките и да продолжат понатаму.

Од друга страна, тие се многу лоши кога се во прашање туѓите чувства и страдања. Тие се сè освен „рамо за плачење“. Што се однесува до емоциите, тие делуваат многу ладно и воздржано. Исто така, доколку е потребно, тие имаат тенденција да газат врз другите за да ја постигнат својата цел.

Водолија
НАЈДОБРИ – уникатни и внимателни
НАЈЛОШИ – непредвидливи и склони кон крајности

Водолиите се познати како слободоумни луѓе кои нашироко размислуваат за сè. Тие се грижат за другите луѓе, животните и светот во кој живеат. Тие размислуваат глобално. Исто така, тие се многу лојални и креативни, размислуваат надвор од рамката, љубезни се, па можат да бидат пријатно друштво за живеење.

Од друга страна, Водолиите се непрактични и непредвидливи во секојдневниот живот, како да ја потрошиле целата своја енергија размислувајќи и помагајќи им на другите. Исто така, колку што можат да бидат љубезни и пријателски настроени кон другите, можат да бидат и многу оддалечени, што многумина ги збунува. Кога помагаат, тоа го прават повеќе со главата отколку со срцето. Тие се склони кон крајности.

Риба
НАЈДОБРИ – креативни и интуитивни
НАЈЛОШИ – премногу емотивни и песимисти

Припадниците на овој знак се креативни луѓе, склони кон уметност, кои гласаат за најкреативниот знак на Зодијакот. Имаат силна интуиција и емпатија што ги води низ животот. Исто така, тие се многу нежни и несебични кон луѓето, особено кон оние за кои длабоко се грижат – ќе направат се за нив.

Од друга страна, Рибите знаат да бидат претерано емотивни, поради што почнуваат да ги отфрлаат луѓето околу нив, бидејќи стануваат непријатно напорни во обидите да им удоволат. Лесно паѓаат во песимистичко расположение и често мислат дека на другите им е подобро од нив. Освен тоа, тешко се справуваат кога работите не одат според планот, но не се откажуваат

Слични објави