Кумановките го совладаа составот на Риниа со 74:28

од Вести365.МК | С.З.

Кумановките започнаа со голема предност на почетокот на натпреварот против Риниа, со разлика од 15 поени откако заврши првата четвртина. Во втората четвртина, тие продолжија да доминираат на паркетот и на полувремето имаа висока предност од 27 поени.

Во второто полувреме, Куманово продолжи да игра со исто темпо, Риниа успеа да впише само шест поени наспроти кумановските 16. Крајниот резултат на натпреварот беше 74:28 во корист на Куманово, кои ја доминираа играта во секој аспект.

Александра Петрушевска беше најефикасната со 21 поен во тимот на Куманово, додека Катерина Цвековска имаше 12 поени. Со оваа победа, ЖКК Куманово се наоѓа на шестата позиција во табелата од Б групата во Првата женска кошаркарска лига, со ист број на победи како Гостивар и Пониква, кои се на четврто и петто место.

Слични објави