Квалификации за ЕУРО 2024: Франција ја наполни мрежата на Холандија, Србија сигурна, Лукаку со хет-трик блесна

од Вести365.МК | А.П.

Франција ја наполни мрежата на Холандија со 4-0 во првиот меч во 2023 година, и се рехабилитираа по поразот во финалето на СП во Катар. „Триколорите“ брзо заработија предност со голот на Мбапе во третата минута, а веќе во 8-та минута беше 2-0 со голот на Упамекано. Во 21-та минута, Мбапе го постигна третиот гол на мечот, а при крајот на мечот, Мбапе ги запечати сите непостоечки надежи на безидејната репрезентација на Холандија со третиот негов гол, и го постави конечниот резултат.

Србија триумфираше со 2-0 против Литванија, Стојковиќ тргна со ултра-офанзивна формација со Костиќ, Тадиќ, Влаховиќ и Митровиќ во стартните единаестмина, играч на натпреварот беше Тадиќ кој најпрво го постигна првиот гол, а потоа и му ассистираше на Влаховиќ за вториот погодок на Србите.

Фудбал, Србија

Во меѓувреме, Белгија ја славеше победата со 3-0 против Шведска, со хет-трикот на Лукаку, во првиот меч на Тедеско како нов селектор на „црвените ѓаволи“. Оваа победа е најава за успешна сезона за Белгија и повратокот на победничките патеки.

Подоле се резултатите и од останатите средби вечерва.

ЕУРО 2024 КВАЛИФИКАЦИИ
ГРУПА Б
Франција – Холандија 4:0
Гибралтар – Грција 0:3
ГРУПА Е
Чешка – Полска 3:1
Молдавија – Фарски Острови 1:1
ГРУПА Ф
Австрија – Азербејџан 4:1
Шведска – Белгија 0:3
ГРУПА Х
Србија – Литванија 2:0

Слични објави