Ждрепка за осминафиналето во ЛЕ: Милан го избегна Леверкузен, Рома оди на Брајтон

од Вести365.МК Ј.Р.

Во просториите на УЕФА во Нион се одржа ждрепката за осминафиналето во Лига Европа.

Во морето од интересни парови, можеби најатрактивните се натпреварите помеѓу Рома и Брајтон и Фрајбург и Вест Хем.

Вечните ривали на Прага, Спарта и Славија, немаа среќа кога за противници ги добија Ливерпул и Милан, кои практично во последен момент избегнаа двомеч со Леверкузен.

Осминафиналето е закажано за 7 и 14 март, а ќе се сретнат:

Спарта Прага (Чешка) – Ливерпул (Англија)
Олимпик Марсеј (Франција) – Виљареал (Шпанија)
Рома (Италија) – Брајтон (Англија)
Бенфика (Португалија) – Ренџерс (Шкотска)

Фрајбург (Германија) – Вест Хем (Англија)
Спортинг Лисабон (Португалија) – Аталанта (Италија)
Милан (Италија) – Славија Прага (Чешка)
Карабаг (Азербејџан) – Баер Леверкузен (Германија).

Слични објави