ДОБРА ВЕСТ – Навратилова го победи ракот: „Мислев нема да го дочекам следниот Божик“

од Вести365.МК Ј.Р.

Тениската легенда Мартина Навратилова рече дека „се ослободила од ракот“, откако живеела во страв “дека нема да го доживее следниот Божиќ“.

На освојувачката на 18 Гренд слема претходно и беше откриен карцином на дојка во 2010 година, кон крајот на минатата година беше дијагностицирана со рак на грло и глава.

Во јануари, таа рече дека и двата се откриени во рана фаза.

„Според докторите, јас се ослободив од ракот“, рече 66-годишната Навратилова која беше гостина во телевизиското шоу на британскиот лидер Пирс Морган.

„Сè уште морам да се грижам за десната дојка, веројатно ќе треба зрачење, но само неколку недели и ова практично не се брои“.

„Полесно е да се спречи отколу друго. Ќе бидам добра, 99 проценти од тоа е решено“.

Навратилова забележа зголемен лимфен јазол на вратот во ноември минатата година за време на последниот турнир во ВТА ​​во Форт Ворта во Тексас.

Биопсијат откри прва фаза на карцином на грлото.

За време на нејзините тестови, откриена е грутка и во нејзините гради, која подоцна беше дијагностицирана како карцином.

„Бев во тотална паника три дена, мислејќи дека можеби нема да го дочекам следниот Божиќ“, му рече Навратилова пред Морган.

„Ми паднаа на памет на сите работи што сакав да ги направам.“

„Ова може да звучи навистина плитко, но јас мислев:„ Добро, кој автомобил навистина сакам да го возам ако живеам уште една година “?“

Навратилова рече дека нејзината пријателка и поранешна ривалка Крис Еверт, на која и беше дијагностициран карцином на јајници во декември 2021 година, и била одлична поддршка за време на лечењето.

Двете, кои доминираа во женскиот тенис во текот на 70 -тите и 80 -тите години, се лечеа од карцином во истата клиника во Њујорк.

Нашите кариери секогаш беа испреплетени и сега се следевме едни со други, објасни Навратилова.

„Сличностите се ирелевантни. Истото место, дури и некои од медицинските сестри.“

„Крис беше вистински дијамант. Таа ме поддржуваше како јас нејзе пред една година“.

Слични објави