Дали повторно ќе има промена на врвот на АТП листата ?

од admin_vesti365

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја почна 380-та недела како број 1 на АТП-листата со 7.160 бодови, после него следи младиот шпанец Карлос Алкараз со само 380 поени разлика или 6.780 поени и трето рангиран е Стефанос Циципас со 5.805 бодови.

Алкараз веќе се пласира во осминафиналето во Индијан Велс и доколку го освои овој турнир, отворен му е патот кон тронот т.е. повторно да се врати на број 1 позицијата на АТП-листата.

Циципас веќе денес изгуби 35 бода, а со оглед на тоа што Новак Ѓоковиќ веќе сигурно нема да игра на турнејата во САД, се останува во рацете на младиот шпански тенис повторно да биде број 1.

Слични објави