Барселона на +12, по “Ел Класико”

од Вести365.МК | А.П.

Во уште еден “Ел класико”, Барселона успеа да стигне до победа со резултат 2:1 против Реал Мадрид со гол во последната минута на натпреварот. Оваа победа ја задржа Барселона како голем фаворит за титулата во шпанската Ла лига, со импресивни 12 поени предност пред “кралевите”.

На почетокот, тимот на Чави Ернандез имаше лош почеток кога гостите забија во 9. минута преку Роналд Араухо, кој го претставуваше негативниот резултат за Каталонците. Потоа, играта беше рамнотежна до крајот на првото полувреме, кога Серхи Роберто постигна израмнувачки гол за Барселона.

Во второто полувреме, двата тима имаа неколку шанси, но поништениот гол на Марко Асенсио во 81. минута и опасната ситуација пред голот на Тибо Куртоа не доведоа до гол. Но во последната минута, Алехандро Балде му асистираше на Френк Кеси, кој постигна победничкиот гол за Барселона.

Слични објави