Зимата се враќа! Еве какво време не очекува во следните денови

од Вести365.МК Ј.Р.

Денеска во Македонија ќе преовладува облачно време, почнувајќи од јужните делови со врнежи од дожд, кои попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе бидат поројни и обилни (над 30 л/м2).

На планините и на некои повисоки места во западните делови врнежите до крајот на денот ќе преминат во снег, а во текот на ноќта во овие подрачја се очекува и формирање на снежна покривка. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.

Утринската температура ќе се движи во интервал од 2 до 9 степени, а дневната од 5 до 13 степени

Во Скопје облачно, попладне и во текот на ноќта со пообилни врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Слични објави