За Путин нема НИШТО НЕОБИЧНО во распределбата на нуклеарно оружје во Белорусија

од Вести365.МК Ј.Р.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва постигнала договор за стационирање на тактичко нуклеарно оружје на територијата на блискиот сојузник Белорусија, која граничи и со Русија и со Украина. Руската државна новинска агенција ТАСС на 25 март го цитираше Путин како тврди дека нема „ништо необично“ во потегот и дека тој не ги прекршил постојните договори за неширење нуклеарно оружје.

„Се договоривме со белорускиот претседател Александар Лукашенко дека ќе поставиме тактичко нуклеарно оружје во Белорусија без да го нарушиме режимот за неширење на оружјето“, изјави Путин, јавува ТАСС.

„И тука нема ништо необично: прво, Соединетите држави го прават тоа со децении. Тие долго време го распоредија своето тактичко нуклеарно оружје на територијата на нивните сојузнички земји. Се договоривме дека ќе го сториме истото“, вели рускиот лидер.

Путин додаде дека Русија гради складиште во Белорусија и дека Москва нема да ја префрли контролата на оружјето на властите во Минск.

Министерството за одбрана на САД соопшти дека е запознаено со најавата на Путин и дека ја следи ситуацијата. Таа рече дека не гледа никаква непосредна причина за прилагодување на својот нуклеарен став ниту какви било индикации дека Русија се подготвува да користи такво оружје.

Договорот за неширење нуклеарно оружје (НПТ) е историски пакт насочен кон спречување на ширењето на нуклеарното оружје и технологијата за оружје, потпишан од повеќе од 190 земји и стапи на сила во 1970 година.

Во меѓувреме, на бојното поле, продолжија жестоките борби во близина на источниот украински град Бахмут, при што Русија изврши десетици напади во изминатите 24 часа, соопшти украинската војска на брифингот на 25 март.

Слични објави