Lamborghini Revuelto, електричниот наследник на Aventador

од Вести365.МК | А.П.

Lamborghini Revuelto на електричен погон е најновиот модел на овој италијански производител на возила кој има како цел да донесе револуција во светот на автомобилите. Ова возило е опремено со најнапредна технологија на електричниот погон, што го прави моќен и уникатен на пазарот.

Од спецификациите, е најважна моќноста од 1015 кс, што овој автомобил го прави еден од најмоќните електрични возила на светот. Од 0 до 100 км/ч, Lamborghini Revuelto стигнува за неверојатни 2.5 секунди. Максималната брзина е 350 км/ч, што го прави ова возило најбрзо електрично возило на пазарот.

Визуелно, моделот се потпира на своите претходници, со предниот дел кој потсетува на Murcielago, задните детали на Diablo, а вратите за подигнување се отвораат како Countach. Кабината е модерна со 12,3-инчен кокпит и 9,1-инчен екран. Моторот е завртен за 180 степени и е усогласен со нов осумстепен менувач со две спојки поставени попречно зад моторот.

Додека се движите со ова возило, ќе можете да уживате во врвната технологија на електричниот погон кој овозможува максимална ефикасност и едноставна управување на возилото. Инфрацрвени камери и сензори ги додаток го прават лесен за управување во секоја ситуација.

Со привлечниот дизајн и иновативната технологија, Lamborghini Revuelto на електричен погон е одличен избор за оние кои го бараат најдоброто од автомобилите. Извршниот директор Штефан Винкелман кажа дека Revuelto чини околу 500.000 евра и дека тоа е „почеток на новата ера за Lamborghini.”

Слични објави