Големи протести во Израел: Над 450.000 луѓе излегоа на улиците

од Вести365.МК Ј.Р.

Повеќе од 450.000 луѓе протестираа низ Израел во саботата, и покрај тоа што владата ја одложи контроверзната судска реформа. Протести беа одржани во Тел Авив, Ерусалим и други градови, а најголемиот беше во Тел Авив каде излегоа 170.000 луѓе, меѓу кои и лидерот на опозицијата Јаир Лапид. Имаше изолирани судири со полицијата, а полицајците уапсија и дел од демонстрантите.

Полицијата употреби водени топови против демонстрантите во Тел Авив. Некои демонстранти вееја израелски знамиња, а некои држеа транспаренти на кои пишуваше „Демократијата е посилна од оваа влада“. Во Израел има масовни протести 12 последователни недели поради плановите за многу контроверзна судска реформа.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху во понеделникот ја одложи реформата за неколку недели по масовните протести и генералниот штрајк за „да се отвори простор за дијалог“. Преговорите меѓу владејачката коалиција и опозицијата се во тек од вторникот во обид да се реши проблемот.

Опозициските политичари ја доведуваат во прашање вистинската желба на Нетанјаху да постигне компромис. „Обидот на Нетанјаху да ги заспива демонстрантите не успеа“, изјавија организаторите на Движењето „чадор“ подоцна во саботата.

„Повеќе од 445.000 продемократски демонстранти излегоа вечерва на улиците на Израел, во еден од најголемите протести во израелската историја. Ќе продолжиме да бидеме на улиците додека не обезбедиме демократија во Израел“, додаваат тие.

Претходно организаторите изјавија дека владата не сака да се договори. „Тој само сака да купи време за да изврши државен удар против судството“, велат тие. Тие додаваат дека е одговорност на народот да ја заштити демократијата, велејќи дека ова е најкритичното време од основањето на државата.

Судските реформи што ги бара екстремната десница на Нетанјаху се обидува да го ограничи влијанието на Врховниот суд и да ја прошири моќта на владата. Тој го обвинува судот за прекумерно влијание врз политичките одлуки.

Според предложените измени, парламентот во иднина би можел да ги поништи одлуките на Врховниот суд со просто мнозинство гласови. Критичарите сметаат дека е загрозена поделбата на власта и предупредуваат на државна криза доколку реформата се спроведе на овој начин.

Слични објави