13 годишно момче помина 45 дена во САМИЦА: „Стравуваме дека ова не е изолиран случај“

од Вести365.МК Ј.Р.

Во последниот случај што ја зголеми загриженоста за состојбата со човековите права во Квинсленд, Австралија, 13-годишното абориџинско момче „Џек“ помина 45 дена во самица кога беше приведен поради тепачка со врсник. Џек беше пуштен на условна казна минатата недела откако помина вкупно 60 дена во притвор во Поправен Дом за малолетници во Кливленд во Таунсвил. Се шпекулира дека тој поминал 22 последователни дена во самица, а групите за човекови права велат дека случајот потенцијално ги прекршил државните закони.

Џек е под истрага поради наводна тепачка со уште едно 13-годишно момче. Неговиот адвокат Тим ​​Грау изјави за Би-Би-Си дека момчето во очај ја поплавило својата ќелија со вода од тоалетот кога му ускратија вода за пиење. „Имаше 13 години, еднаш веќе беше на суд. Дури и за овој престап, според мене, никогаш немаше да добие затворска казна“, рече тој. Грау рече дека не знае зошто Џек поминал толку долго во самица, но се сомнева дека тоа е поради недостаток на персонал во затворот.

„Ако е затворен поради недоволно персонал и притворниот центар во Кливленд се грижи за 80 или повеќе деца во секој момент, може само да се претпостави дека другите деца се во иста ситуација. Се надевате дека не биле, но можеби е вообичаено повеќе отколку што мислевме“, оцени адвокатот. Затворот на Џек вклучуваше шест дена во затвори за возрасни. Тој беше ослободен минатата недела со усно предупредување.

Неодамнешниот неповрзан случај, исто така, покрена загриженост за човековите права во врска со малолетничкиот правен систем во Квинсленд, кој во моментов е подложен на реформи. Во февруари, друго 13-годишно момче од Квинсленд со пречки во развојот поминало 78 дена затворено во ќелија по 20 часа на ден. Во Квинсленд во моментов се расправа за нови закони кои би ги криминализирале прекршувањата на кауцијата од страна на малолетници – предизвикувајќи драматично зголемување на младата затворска популација, предупредуваат експертите.

Државниот комесар за човекови права Скот Мекдугал рече дека неодамнешните случаи можеби го прекршиле Законот за човекови права во Квинсленд, кој вели дека сите затвореници треба да имаат пристап до свеж воздух и да вежбаат најмалку два часа на ден. Тој предупреди дека измените на законот само ќе ја влошат ситуацијата и дека е неопходно да се преземат итни чекори за да се спречи сместувањето на децата во самица. „За жал, не мислам дека ова се изолирани случаи“, изјави тој за Би-Би-Си. „Со оглед на законите што се носат во Квинсленд, кои јасно имаат за цел да затворат повеќе деца, станува уште поважно владата итно да развие кохерентен план за да ги спречи децата да влезат во системот на кривичната правда“, рече тој. „Се грижам дека со зголемување на притисокот врз системот, ризикуваме нормализирање на злоупотребата на децата“. Мекдугал ја повика државната влада да ги „удвои“ мерките за да ги задржи децата на училиште и да ги спречи да одат по „патот на криминалот“.

Загрижувачка статистика

Абориџините и жителите на островот Торес теснец имале 12 пати поголема веројатност да завршат во затвор отколку Австралијците што не биле домородни во 2021 година, вели Заводот за статистика во Квинсленд. Стапките на малолетнички затворање се исто така високи, при што домородните деца сочинуваат околу 70 отсто од затворените луѓе во поголемиот дел од Квинсленд и над 90 отсто на северот на државата. Преполните објекти значи дека децата и малолетниците често мора да бидат сместени во затвори за возрасни. Најголем дел од малолетните притворени се во истражен затвор.

Во изјава за Би-Би-Си, портпаролот на Одделот за деца, млади и мултикултурни прашања во Квинсленд рече дека самицата или „сегрегацијата“ се користат само како последно средство. Центрите за притвор на малолетници беа „комплексни и тешки средини, а практиките што се користат во центрите беа дизајнирани да ја гарантираат безбедноста на персоналот и младите луѓе во секое време“, рече портпаролот. „Во секое време младите имаат пристап до посети и услуги за професионална поддршка, телефонски повици, едукативни материјали, редовни оброци и рекреативни активности.

Слични објави