Чудотворно овошје: Ги штити коските од остеопороза и артритис

од Вести365.МК Ј.Р.

Сувите сливи се здрави за зглобовите и коските, а доколку се јадат редовно, можат да го спречат губењето на коскената маса.

Многу е важно коските да бидат здрави и силни, бидејќи нè поддржуваат и ни овозможуваат да се движиме.

И не само тоа – коските го штитат нашето срце, мозок и другите органи од повреди.

Личноста со силни коски чувствува дека има повеќе енергија во текот на денот.

Со оглед на сите овие придобивки, одржувањето силни коски е од клучно значење за нашето целокупно здравје. За да се запрат проблемите со коските, вклучително и непријатноста во зглобовите и губењето на коскената маса, се препорачува да се вклучат сливи во исхраната. Ова овошје е суперхрана која може да ги зачува нашите коски.

Сувите сливи можат да помогнат при губење на коскената маса

Секој, на која било возраст, може да страда од остеопороза, нарушување во кое коските стануваат кршливи или слаби. Четири пати почеста е кај жените над 50 години отколку кај мажите. Кога жените ќе достигнат менопауза, на возраст од 45 до 50 години, нивните шанси за развој на остеопороза се зголемуваат. Повеќе од 200 милиони жени ширум светот страдаат од оваа состојба, што резултира со повеќе од девет милиони скршеници годишно.

Едно од најновите студии за овошјето, објавено оваа година во списанието Advances in Nutrition, покажа преку клинички испитувања дека консумирањето 10 суви сливи дневно во период од една година ја подобрува густината на коските во подлактицата, долниот дел на ‘рбетот и колената и помага во заштитата на коските со забавување или со спречување на проблеми со коските.

За да ги разбереме придобивките од сувите сливи и како тие можат да помогнат во заштитата на коските, д-р Ракеш Наир, консултант хирург за замена на колена во мултиспецијалистичката болница Зен, Чембур, Мумбаи, вели за HealthShots.

“Артритисот и остеопорозата се два од најчестите здравствени проблеми кои ги погодуваат коските. Луѓето со овие состојби страдаат од симптоми како што се болки во коските, вкочанетост, оток, воспаление, намален опсег на движења, болки во долниот дел на грбот и губење на коскената маса. Да за да се спречи и да ги решиме овие проблеми, мора да ги вклучиме сливите во нашата исхрана“.

Сувите сливи и нивните придобивки за коските

Сувите сливи содржат полифенолни соединенија, кои делуваат како антиоксиданти кои помагаат во намалување на воспалението и реконструкција на коските. Ова овошје е полно и со калиум кој е добар за коските. Затоа, ова овошје може да спречи формирање на коскена маса, односно израстоци кај жени со остеоартритис.

Според д-р Наир, сувите сливи се корисни за луѓето со проблеми со коските. Тие се богати со бакар, магнезиум и витамин К, од кои сите се клучни за одржување на силни коски. Освен за здравјето на коските, сливите можат да бидат корисни и за нашето општо здравје бидејќи:

– можат да ги спречат раните знаци и симптоми на стареење, бидејќи се полни со антиоксиданси

– не го подигаат нивото на шеќер во крвта

– големата количина на влакна присутна во нив помага во решавање на цревните проблеми

– хранливите материи како што се витамините Б и Ц во сувите сливи можат да помогнат во контролата на опаѓањето на косата

– тие можат да го задржат нивото на холестерол под контрола и се добри за нашето срце.

Како да јадете сливи

Сувите сливи може да се јадат како закуски, да се додадат во печено месо, да се додадат и да се изблендираат во смути или да се јадат како џем. Но, пред сè, потребно е да ги јадете во количина препорачана од експерт.

Значи, за да се грижиме за здравјето на нашите коски, треба да додадеме магични и моќни сливи во исхраната и – ќе ја забележиме разликата.

Слични објави