Принцот Хари веројатно ќе биде депортиран од Америка

од Вести365.МК | Е.Д.

Принцот Хари би можел да се најде во неволја поради се што наведе во својата биографија, тоа го поведе прашањето за неговата американска виза. Имено, поради неговото признание за употреба на наркотици, тој би можел да го загуби правото да остане во САД, велат експертите за „Пејџ сикс“.

„Признавањето на употребата на дрога обично е основа за неприфатливост“, вели поранешниот федерален обвинител Ниама Рахмани.

Рахмани, претседател на адвокатската организација Судски адвокати на Западниот брег, додава дека „нема исклучоци за кралското семејство“, дури и ако тоа е само за „рекреативна употреба“.

Да потсетиме, војводата од Сасекс во своите мемоари „Резерва“ (Spare), објавени во јануари, откри дека „многу пиел“, користел кокаин и пушел трева во текот на животот.

Иако Хари (38) тврдеше дека користел кокаин само како тинејџер, тој исто така призна дека експериментирал со психоделици како возрасен.

Принцот за време на онлајн разговор со експертот за траума Габор Матео претходно овој месец рече дека смета дека халуциногените дроги се „основен“ дел од неговиот живот.

„Тоа беше чистење на шофершајбната, отстранување на филтрите на животот – сите слоеви филтри – сè ми беше расчистено и ми донесе чувство на релаксација, олеснување, удобност, леснотија која успеав да ја задржам некое време“, сподели тогаш Хари.

„Почнав да го правам тоа рекреативно и потоа почнав да сфаќам колку е добро за мене“, додаде Хари.

Од друга страна, адвокатот Џејмс Леонард, кој го застапуваше Џо Џудис во неговиот случај за имиграција, не се согласува со Рахмани дека статусот на Хари во САД е толку многу загрозен.

„Без какви било кривични пријави поврзани со дрога или алкохол или какви било наоди на судските власти дека принцот Хари е вообичаен корисник на дрога, што очигледно не е, не гледам никаков проблем со откривањата во неговите мемоари во врска со рекреативното експериментирање со дрога“, изјави за „Пејџ сикс“ истакнатиот адвокат од Њу Џерси.

Леонард објаснува дека корисниците на дрога кои не се државјани на САД би морале да им дадат причина на службениците за имиграција да започнат истрага за статусот на поединецот, како што е кривично дело.

„Мора да им дадете нешто за да го активирате тоа, а откривањето на тоа во книгата, дека сте експериментирале со дрога кога сте биле млади, мислам дека тоа не доведува до тоа“, додава адвокатот на славните.

Слични објави