Прв пораз на Мундијалот за македонските младински ракометарки

од Вести365.МК | М.Т.

Младинската женска селекција на Македонија го претрпе првиот пораз на Светското првенство чиј домаќин е нашата земја.

Избраничките на Дарко Јанев беа надиграни од репрезентацијата на Исланд со 29:17. Убедливниот пораз се должи на пад во вториот дел кој го загубивме со 18:6 или поточно противникот целата предност ја стекна во овие 30 минути.

Утре мечот со Ангола од 20,15 часот е клучен за пласман во втората фаза. Двете репрезнтации ќе влезат со учинок 1-1 со тоа што африканките имаат подобра гол разлика.

Слични објави