Почина Џорџина Бејер, првата ТРАНСРОДОВА ПРАТЕНИЧКА во светот

од Вести365.МК Ј.Р.

Новозеланѓанката Џорџина Бејер, првата отворено трансродова пратеничка во светот и неуморна застапничка на правата на ЛГБТК, почина на 65-годишна возраст.

Таа долго време се борела со бубрежна болест, но причината за нејзината смрт не е наведена во соопштението.

Поранешна сексуална работничка, актерка и драг кралица, Бејер беше избрана во националниот парламент во 1999 година, откако неколку години беше градоначалник на Картертон, рурален град на Северниот остров во Нов Зеланд.

Таа беше пратеник на Лабуристичката партија до 2007 година.

За нејзиното застапување за ЛГБТК заедницата, кралицата Елизабета ја назначи за член на Новозеландскиот Орден за заслуги во 2020 година.

Таа е позната по нејзината работа за легализација на граѓански здруженија и геј бракови и декриминализација на проституцијата.

Говорејќи во парламентот во 2003 година за прашањето за реформирање на законите за проституција, таа рече: „Го поддржувам овој предлог-закон поради сите проститутки што ги познавав кои умреа пред да наполнат 20 години поради нечовечноста и лицемерието на општеството кое никогаш не им даде шанса да се спасат од околностите што ги турнаа во таа индустрија“, рече таа.

И беше извршена трансплатација на бубрег во 2017 година, по четири години на крајна фаза на бубрежна инсуфициенција, што ја принудуваше да оди на дијализа секој ден.

Таа почина во хоспис во понеделникот, според објавата на Фејсбук на нејзиниот пријател Скоти Кенеди.

„Џорџи беше постојано опкружена со најблиските и најблиските изминатава недела, прифаќајќи го она што се случува, правејќи шеги и блескајќи во очите до последен момент“, напиша Кенеди.

Премиерот Крис Хипкинс рече дека Бејер оставил неизбришлива трага во парламентот.

„Сигурно мислам дека Џорџина отвори пат што ќе биде полесен за другите да го следат“, рече тој.

Слични објави