Почина следбеничката на ОЗЛОГЛАСЕНИОТ Чарлс Менсон, со години се криеше од јавноста

од Вести365.МК Ј.Р.

На крајот на јануари, Линда Касабијан, жената чиешто сведочење доведе до осуда на Чарлс Менсон и неколку негови следбеници и членови на злогласниот култ, почина. Касабијан почина на 21 јануари во болница во Такома, а нејзиното тело беше кремирано. Причината за смртта засега не е позната. Таа почина на 73-годишна возраст.

Касабијан беше следбеник на култот на Менсон, а за време на судењето во 1970-1971 година. добил имунитет во замена за сведочење против Менсон. Учествувала во убиствата извршени од членови на култот кои масакрирале 7 лица во Лос Анџелес во 1969 година, пишува TMZ

Таа сведочеше дека Чарлс „Текс“ Вотсон ги возел Патриша Кренвинкел, Сузан Аткинс и неа до куќата на познатиот режисер Роман Полански и дека Текс, Кренвинкел и Аткинс застрелале и избоделе пет лица, меѓу кои и бремената сопруга на Полански, Шерон Тејт. Таа рече дека набљудувала што се случува, но дека лично не повредила никого.

Сведочењето на Касабијан ја запечати судбината на Менсон и неговите следбеници, од кои сите беа осудени за убиствата и добија доживотни казни. Менсон починал во затвор поради здравствени проблеми кога имал 83 години. Тој беше осуден за девет убиства. По судењето, Касабијан го смени презимето и се криеше од очите на јавноста, давајќи само интервјуа во ретки прилики.

Култот на Чарлс Мејсон

Во доцните 1960-ти, Менсон им наредил на своите следбеници по случаен избор да убиваат жители на богатите бели населби во Лос Анџелес, надевајќи се дека ќе започне апокалиптична тркачка војна. Неговите следбеници извршиле најмалку девет убиства. Но, светот беше најмногу шокиран од бездушното насилство од 9 и 10 август 1969 година, кога беа убиени седум лица.

Во куќата на Шерон Тејт биле убиени уште четири лица, кои биле таму како гости. Истиот ден, сопствениците на синџир продавници Лено и Розмари ЛаБјанка беа брутално убиени во нивниот дом.

Меѓу жртвите била и Шерон Тејт (26), која била бремена во осмиот месец. По наредба на Менсон, кој не бил присутен на злосторството, една од неговите следбеници Сузан Аткинс го извршила убиството. Потоа со крвта на актерката на влезната врата го напишала зборот „Свиња“.

„Цел живот го поминав во затвор, таму се чувствувам како дома“
Мејсон е роден на 12 ноември 1934 година во Синсинати, Охајо. Го родила 16-годишна тинејџерка, а тој никогаш не го запознал својот татко. Неговото детство беше хаотично. Како адолесцент бил сместен во воспитно-поправен дом каде станал уште поголем деликвент. Во 1955 година, на 21-годишна возраст, бил осуден на пет години затвор за кражба на автомобил.

Се обидел да ги среди работите со брак со Розали Вилис, но повторно завршил во затвор поради кражба. Тој беше пуштен порано поради добро однесување, но на кратко. Тој продолжи да се занимава со криминал. “Го поминав целиот мој живот во затвор, па таму се чувствувам како дома. Колку долго сум во затвор? Триесет и четири години”, рекол тој во интервју во 1981 година.

Култот на Менсон: Наивни и посветени жени родиле деца „реинкарнација на Христос“
Во 1967 година, тој дури побара да остане зад решетки, но неговото барање беше одбиено. Во тој момент, во средината на периодот на хипи движењето, еден обожавател на Битлси го основа својот култ, кој го нарекува „семејството“, инспириран од песните на познатата група. Комуната на Чарлс Менсон, составена првенствено од наивни и лојални жени, живееше на работ на општеството.

Верувајќи дека е реинкарнација на Христос, Чарлс Менсон тајно подготвил серија убиства таму за да предизвика тепачка меѓу белците и Афроамериканците наречена „Helter Skelter“, по песната на Битлси. Планираше бела победа со него на кормилото.

Слични објави