Неда Украден: Бев голем противник на бракот, а на оваа возраст нема да ловам млади мажи…

од Вести365.МК Ј.Р.

Пејачката Неда Украден (72) гостуваше во емисијата „Балкански улица“, каде зборуваше за љубовта, како е против нејзината венчавка, а се осврна и на анегдоти со додворувачите. Рекла дека секогаш кога има љубовни препреки се свртува кон работата и кариерата и дека тоа е нејзиниот спас.

– Тоа е најдоброто терапевтско средство, пред се најдоброто психолошко. Тие разочарувања се претежно разочарувања во љубовта, бидејќи кога добро се забавувате, не ни забележувате дека сте во врска, но кога работите ќе почнат да се распаѓаат, тие паузи секогаш се повеќе или помалку болни. Некогаш се драматични, некогаш се… Но главно се болни. Дел од вас, вашето време, некои соништа се изгубени, навистина спасот е во работата. Те тера, затоа што самодовербата ти е секогаш разнишана, особено ако те измами или ако си многу разочаран од нешто, значи помалку вредиш нешто, си испадна будала, или што и да е – изјавила Неда за Блиц.

Неда искрено одговори и на прашањето за измамата и дали мисли дека некогаш била измамена.

– Искрено мислам дека сум. Секогаш некако ми се натпреваруваат, мислејќи дека сме од шоуто, иако не сме во толпата. Всушност, тоа е многу тежок и напорен живот, особено за една жена, за човек кој е мајка, кој има дом и семејство. Тоа е патолошка желба да се одржува сè нормално, за вашето дете да не го почувствува вашето отсуство, за да не го почувствува вашиот сопруг. Сакаш се да ти е средено, а си некаде на 800-900 километри, стигнуваш во три сабајле и слично. Сега тој што може да го разбере тоа навистина заслужува почит, а ги има многу малку – рече Неда.

Таа зборуваше и за нејзиниот поранешен сопруг Милан Билбија, кој почина во 2013 година, и се присети како не била баш заинтересирана тие да се венчаат.

– Бев противник на свадбата, се плашев од тоа. Во нашиот стан дојде Мара, матичарот, а потоа 25 од нас, најблиските членови на семејството и мојот бенд, отидовме во хотелот на ручек што го организиравме. Тој циркус тогаш ми пречеше, но ми беше мило кога ќерка ми Јелена се мажеше – признала.

Таа се осврна и на темата мажи и додворување.

– На шега велам дека само будала може да ми се додворува. Мило ми е кога си интересен за луѓето кои не се од овој свет на музика и шоубиз, бидејќи тоа е главно потценување, додека не ме запознаат, потоа гледаат се и тоа е поинаку, бидејќи Боже мој, се разбира дека ти си кокошка, будала и сето тоа ако си пејач. Но, мажот е производ и на традицијата и на воспитувањето, и комплекс на супериорност и инфериорност, мајчински став, пријатели, поранешни искуства, затоа што на оваа возраст нема да ловам млади момчиња за да им глумам мајка или баба, тоа навистина не одговара на мојата личност – рече Неда.

Слични објави