Зеленски: Паѓањето на Бахмут може да „отвори пат за Русија да заземе други градови“

од Вести365.МК Ј.Р.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека падот на Бахмут ќе значи „отворен пат за Русија да заземе други градови“. Тој повтори дека украинските одбранбени сили во тој град „мора да останат силни“.

Во интервју за „Си-Ен-Ен“, украинскиот претседател рече дека одлуката да се брани градот толку жестоко е тактичка, предупредувајќи дека трупите на Владимир Путин би можеле да преминат во други градови во источниот украински регион Доњецк.

Зеленски рече дека разбира што сака да постигне Москва со жестоки борби во опколениот град.

„Тие мора да го стават своето мало знаме на врвот (на Бахмут). Тоа не е победа за нив, тоа е повеќе за мобилизирање на нивното општество, за да се создаде идеја дека тие се многу моќна армија“, рече тој.

Слични објави