Девојче КИДНАПИРАНО во 2018 година пронајдено во Мексико – Еве што се случило

од Вести365.МК Ј.Р.

Девојче кое беше киднапирана од трговски центар во американската сојузна држава Вашингтон во 2018 година е пронајдена жива и здрава во Мексико, соопшти ФБИ. Аранза Марија Очоа Лопез имала четири години кога последен пат била видена за време на надгледувана средба со нејзината биолошка мајка во трговски центар во градот Ванкувер, пишува Independent.

Нејзината мајка беше уапсена во 2019 година во Пуебла, Мексико, но девојчето беше пронајдено дури во февруари оваа година. Официјални лица потврдија дека девојчето, кое сега има осум години, било пронајдено во Мичоакан, Мексико и вратено во САД. „Повеќе од четири години, ФБИ и нашите партнери не се откажуваат од Аранза“, рече Ричард А Колоди, специјален агент задолжен за теренската канцеларија на ФБИ во Сиетл.

„Нашата грижа сега ќе биде да ја поддржиме Аранза додека ја започнува нејзината реинтеграција во САД“, додаде тој. Есмералда Лопез-Лопез, мајката на исчезнатото девојче, се изјасни за виновна во јануари 2021 година во Врховниот суд на округот Кларк за киднапирање и грабеж од втор степен и мешање во старателство од прв степен.

Таа е осудена на 20 месеци затвор, пренесува The Columbian. Девојчето беше во државен притвор откако беше сместена во згрижувачко семејство во 2017 година по жалбите дека нејзината мајка ја малтретирала. На мајката и било дозволено да ја гледа својата ќерка двапати неделно. За време на една средба, таа побарала да ја однесе нејзината ќерка во тоалет, но всушност ја однела до автомобил управуван од соучесник.

Слични објави