Да ѝ кажеме чао на зимата, од денеска почнува пролетта

од Вести365.МК Ј.Р.

Пролетта на Северната хемисфера почнува денеска во 22 часот и 24 минути.

Оваа година пролетта ќе трае 92 дена, 17 часа и 33 минути, односно до 21 јуни 2022 година во 16 часот и 57 минути, кога ќе започне летото.

Во исто време, денеска на Јужната земјина полутопка почнува есента.

Сонцето во Скопје денеска изгреа во 5 часот и 38 минути, а ќе зајде во 17 часот и 46 минути. Денот ќе трае 12 часа и 8 минути.

Времето денеска во земјава ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од јужен правец. Максималните температури ќе бидат во интервал од 17 до 21 степен. сп/вг/

Скопје, 20 март 2022 (МИА)

Слични објави