Дали знаевте дека Валери од песната на Ејми Вајнхаус е вистинска личност? Еве која е таа

од Вести365.МК Ј.Р.

Една од најпопуларните песни на Ејми Вајнхаус е Валери, хит од 2006 година кој стана омилен на фановите, но дали знаевте дека всушност се работи за вистинска личност?

Малкумина знаат дека песната всушност е кавер и дека оригинално е напишана и изведена од британскиот бенд Зутонс. Постојат многу теории за што или за кого се работи во песната, но мистеријата конечно е решена бидејќи е пронајдена „вистинската“ Валери од песната.

Шминкерка од Њујорк
Валери Стар е славна шминкерка од Њујорк, која во интервју за Vice откри дека се забавувала со фронтменот на бендот Дејв Мекејб и рече дека песната всушност е за неа, факт кој Мекејб го потврди.

„Таа беше во САД, јас бев дома и тоа беше како разгледница“, рече тој и откри што точно го инспирирало да ја создаде таа песна. Всушност, Валери за малку ќе одела во затвор по неколку сообраќајни прекршоци, што ја спречило да дојде во Велика Британија. На крајот на краиштата, Вајнхаус во песната праша: „Дали ти треба добар адвокат?“

Љубовна посвета
„Се сеќавам кога ми кажа за песната. Тоа беше како „Напишав песна за тебе. И стана сингл“. И тој не сакаше да ми каже никакви детали. Беше многу срамежлив поради тоа. И си помислив „Валери, како звучи оваа песна?“, признала Валери.

Двојката првично се запозна на концерт во Флорида, каде Зутоните настапија како чин на отворање.

Слични објави