Габриел Ескобар во Белград на средби до Вучиќ и Брнабиќ

од Вести365.МК | М.Т.

Габриел Ескобар, специјален пратеник на САД за Западен Балкан, ќе има разговори со српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ во Белград. Ескобар пристигнува еден ден по посетата на Мирослав Лајчак, специјален претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, кој се сретна со највисоките претставници на опозицијата како дел од подготовките за средбата на лидерите на Србија и Косово во Охрид на 18 март.

Ескобар исто така го поддржува предлогот на ЕУ за дијалогот меѓу Србија и Косово, и се надева дека ќе биде постигнат договор за спроведување на Договорот за патот кон нормализација на односите меѓу Косово и Србија.

Оваа средба следи по последната рунда на дијалогот на високо ниво во Брисел на 27 февруари, на која лидерите на Србија и Косово се согласија со предлогот на ЕУ.

Слични објави