Брачен пар во своето поткровје пронашле писмо кое што кралот Чарлс и го напишал на својата баба како дете

од Вести365.МК Ј.Р.

Писмо од детството напишано од кралот Чарлс до неговата баба го пронашол брачен пар кој живеел во Ворвикшир, Англија додека го чистел своето поткровје за време на божиќните празници, објави CCN.

  • Драга бабо, жал ми е што си болна. Се надевам дека наскоро ќе оздравиш“, пишува во едностраното писмо, внимателно напишано на хартија од Бакингемската палата и датирано на 15 март 1955 година, кога кралот имал шест години.
  • Чарлс те сака многу – пишува од другата страна, со шарени бакнежи и кругови.

Откриено е во пликот кој кралицата Елизабета Втора го адресирала до кралицата мајка, изјави за Си-Ен-Ен во четвртокот Чарлс Хансон, сопственик на аукциската куќа Хансонс, која ќе го стави писмото на аукција. Откритието на писмото, за кое Хансон проценува дека би можело да достигне цена од 10.000 фунти (околу 11.300 евра) на аукција, ја „запрепасти“ двојката која го средуваше таванот.

„Тоа му припаѓаше на мојот покоен дедо, Роланд Стокдејл“, изјави човекот кој го најде писмото на неговото поткровје, неименуван 49-годишен менаџер на фарма.

  • Мојата сопруга рече „леле, види го тоа! Бевме прилично изненадени, но не бевме сигурни дали некој ќе биде заинтересиран.

Стокдејл работеше за Метрополитенската полиција каде што беше член на Силите за лична заштита на кралицата во текот на 1950-тите откако го напушти Карлајл во северна Англија и неговата претходна работа како работник на фарма, додаде тој.

  • Немам поим како го добил писмото напишано од кралот Чарлс кога бил момче – рекол тој. „Тоа е една од многуте работи што ги задржа. Цитирајќи ги разгледниците и роденденските честитки што Стокдејл ги добил од кралицата и кралицата мајка, Хансон претпоставува дека „овие спомени му биле дадени на офицерот“ бидејќи „очигледно го почитувале толку многу“.

Парот исто така пронашол и други кралски сувенири во папката на Стокдејл, вклучително и покана за бал во замокот Балморал, белешка потпишана од кралицата мајка и белешки со придружните подароци потпишани од кралицата Елизабета Втора и принцот Филип.

Да потсетиме, Чарлс е наследник на британската круна, а неговото официјално крунисување треба да се случи на почетокот на мај. Овој значаен настан ќе биде проследен со тридневна прослава која започнува на 6 мај, а значењето на овој историски настан е и тоа што ова е прво крунисување по 70 години.

Слични објави