Албин Курти во косовскиот Парламент тврди дека ЗСО не поминува, опозицијата го обвинува дека тој веќе ја прифатил

од Вести365.МК | М.Т.

Во дискусијата во косовското Собрание за Договорот за нормализација на односите меѓу Косово и Србија, премиерот на Косово, Албин Курти, повтори дека „Заедницата не поминува“, но беше обвинет од опозицијата дека веќе ја прифатил. Курти објасни дека Заедницата не е прифатена од Уставниот суд и народот, и дека прашањето за формирање на Заедницата на српските општини е тоа што најмногу се бара од Србија во дијалогот.

Опозицијата го обвини Курти дека се откажал од ветувањата во предизборната кампања со прифаќање на европскиот план, а пратеникот на Демократскиот сојуз на Косово, Дритон Селманај, изјави дека тоа е последица на неодговорното однесување на Курти.

Слични објави