Уапсена е девојката која наводно убила влијателен руски блогер, која е таа?

од Вести365.МК Ј.Р.

РУСКИТЕ безбедносни сили ја уапсија Дарја Трепова, жителка на Санкт Петербург, родена во 1997 година, под сомнение дека го убила блогерот Владлен Татарски.

Според анонимни извори на кои се повикуваат медиумите, истражителите веруваат дека Трепова во кафулето донела кутија со биста во која имало експлозивна направа.

https://twitter.com/yORNjKzE9aarGLY/status/1642627140352102400/video/1

Трепова на штандот со Татарски донесе биста од гипс и обоена во злато. Според првичните информации, бистата била наполнета со 200 грама експлозив и експлодирала на масата до Владлен.

Во кафулето таа наводно се претставила како Настја. Таа поставуваше прашања, се насмевна и му кажа на Татарски дека претходно му испратила разгледница, а сега како уметник решила да му подари скулптура.

Иако на почетокот не сакале да ја пуштат во кафулето со пакетот, таа сепак ги убедила организаторите да и дозволат да донесе „подарок“. Откако Владлен ја ставил бистата на масата до него, дошло до експлозија во која тој загинал, а околу него 30 луѓе биле повредени.

Трепова непосредно пред експлозијата го напуштила кафулето и во меѓувреме била во бегство.

Беше одлична ученичка, почна да дизајнира
Таткото на Дарија починал кога таа била во средно училиште. Мајката подоцна се омажила за друг маж и моментално е на породилно отсуство.

Трепова беше одлична ученичка, имаше 100% точни одговори на руската верзија на државната матура. Дипломирала на Медицинскиот факултет во Санкт Петербург. По факултетот, повремено работела во стоматолошки ординации, а извесно време се трудела да биде модел, за на крајот да стане дизајнер.

„Не можете да стигнете многу далеку како хонорарец, а таа работеше како админ во винтиџ продавница“, вели нејзината пријателка.

Според сеќавањата на познаниците, Дарија живеела скромно, понекогаш позајмувајќи го автомобилот на нејзината мајка. Во одреден момент, кога антирежимските протести беа на врвот, таа почна да оди на состаноци на опозицијата и да го „испитува режимот“, и кажала претходно на пријателката.

Руските медиуми блиски до Кремљ пишуваат дека таа имала „радикални ставови“, наведувајќи како примери дека била феминистка и веганка.

Пријател: Таа е типична девојка од Санкт Петербург
Музичарот Григориј Двуличански за руските медиуми изјави дека Дарија е „типична девојка од Санкт Петербург“.

„Имаше исфарбана коса, носеше чудна облека и слични работи“, рече тој. Тој вели дека повремено комуницирале преку социјалните мрежи и дека не забележал промена во нејзиното однесување.

„Таа и нејзиниот сопруг се, се разбира, либерали. Но, таа никогаш не ги напаѓаше луѓето кои имаа различни погледи за светот. Тие не ги наметнуваа своите политички ставови“, рече тој.

МКРУ, руски медиум близок до режимот на Путин, пишува дека бракот на Трепова со нејзиниот сопруг Дмитриј Рилов бил само шоу.

„Никогаш не живееле заедно, немале величествена венчавка. Даша имала девојки, но повеќе ја интересирале момчињата, се жалела дека никогаш нема да го запознае вистинскиот“, изјави за МКРУ поранешна колешка.

Со сопругот побегнала во Грузија
По почетокот на инвазијата на Украина, Дарија и нејзиниот сопруг беа приведени поради учество на протестот. Таа е осудена на 10 дневен притвор, додека нејзиниот сопруг е осуден на девет дена затвор поради носење на транспарент. По почетокот на мобилизацијата побегнал од Русија. Руските медиуми јавуваат дека таа неколку пати била приведена на протестите против инвазијата на Украина.

„Таа сакаше да ја напушти Русија, но не знаеше како. Пред неколку месеци Даша ја напушти работата во продавницата и отиде во Москва. На прашањето што прави, таа грубо одговори: „Ќе ти кажам подоцна “, изјави нејзината пријателка.

Минатата есен Трепова со сопругот замина во Грузија. Таму поминале шест месеци, по што Трепова се вратила во Русија. Наводно, таа не можела да заработи доволно пари за да живее во Грузија, пишува Dzen.ru.

Руски медиуми: Се збогатила, одела во теретана и ресторани
Дарија тогаш изнајмила стан во Москва, а порталот МКРУ пишува дека се збогатила. Како доказ за нејзиното богатство наведуваат дека можела да си дозволи патувања во теретана, повремени масажи и патувања во ресторани.

Во средината на март, Дарија покани една од нејзините пријатели, која била на проаѓање во Москва, во нејзиниот стан. Московски Комсомолец пишува дека сакала да му даде полномошно на пријател за нејзината компанија. Имено, Трепова на 9 март отвори онлајн продавница за облека, а на лице од доверба му ја покажала веб-страницата преку која планирала да продава облека и накит.

Весникот пишува дека минатиот петок Дарија пристигнала во Санкт Петербург, каде изнајмила стан. Пред експлозијата таму ја посетила нејзината пријателка, фотографката Јулија. Јулија вели дека станот бил полн со слики и скулптури.

Џен пишува дека станот најверојатно бил на нејзин познаник кој работел и како дизајнер.

Купила билет за лет до Турција
Трепова изјави дека во Санкт Петербург дошла на работа и дека деновиве конечно ќе одлета од Русија, наводно во Турција. Купила билет за вчерашниот лет, но не се качила во авионот. Други портали пишуваат дека таа планирала да оди во Тбилиси, главниот град на Грузија или во Киев.

Тој ден имала куфер со облека со себе и поголемиот дел од времето го поминувала на компјутер. Таа и кажала на својата пријателка дека работи на својата нова продавница за облека. Наводно со себе имала два мобилни телефони. Таа и предложила на пријателката да се сретнат повторно денес и ја замолила да се прошета до аеродромот.

Последен пат Дарија им пишала на своите роднини и пријатели синоќа околу 20 часот. Според нејзината пријателка Јулија, Трепова и рекла дека нејзиното учество во експлозијата е наместено. Тој вели дека Дарија била емотивна, па дури и хистерична во пораките, но дека набрзо го избришала целиот разговор и престанала да одговара.

„Можев да умрам таму, подобро да умрев, ме сместија“, наводно и напишала на пријателката.

А истата вечер Трепова отишла во кафулето Стирт-бар, каде што учествувал Владлен Татарски. Наводно, таа го донела пакетот со експлозивот од кој загина Татарски.

Слични објави