Samsung Galaxy S23 / S23+ / S23 Ultra – Ви ја претставуваме најновата генерација на S-серијата

од admin_vesti365

Конечно дочекавме да бидат претставени  новите Samsung Galaxy S23, S23 plus и S23 ultra моделите. Промените во моделите на почетокот не се драматични, но содржат голем број мали подобрувања, додека најголемите подобрувања доаѓаат во областа на камерите и чипсетите оваа година

Водечкиот смартфон Samsung Galaxy S23 конечно пристигна, испорачувајќи ги речиси сите протечени информации и спецификации. Со своите врвни карактеристики и иновативен дизајн, Samsung Galaxy S23 е подготвен да го постави стандардот за следната генерација смартфони. Без разлика дали барате супериорни перформанси, прекрасен дисплеј или најнова технологија на камера, Samsung Galaxy S23 е уред кој дава резултати на сите фронтови.

Samsung Galaxy S23 и Galaxy S23 Plus го напуштија дизајнот на контурната камера во корист на поелегантен, модерен изглед. Отстранувањето на подигнатиот метален раб околу серијата камери создава почист, помодерен изглед за овие два уреда, чија големина е 6,1 и 6,6 инчи. Со оваа промена, Galaxy S23 и S23 Plus неприметно се спојуваат на сегашниот пазар на паметни телефони, нудејќи современа естетика која им се допаѓа на широк спектар на корисници. Galaxy S23 и S23 Plus имаат елегантен и минималистички дизајн, инспириран од Galaxy S23 Ultra. Овие уреди наликуваат на нивните претходници, S22 и S22 Plus, во повеќето други аспекти. OLED екраните од 1080p со максимална брзина на освежување од 120Hz и максимална сјајност од 1.750 nits, подобрување над 1.300 nits на S22 генерацијата. Samsung понатаму ја оптимизира својата технологија за мапирање на тонот на екранот, подобрувајќи ја неговата способност да се прилагодува на различни услови на осветлување и обезбедувајќи подобрена видливост при појака светлина.

Samsung Galaxy S23 i S23 Plus моделите добија зголемување на капацитетот на батеријата од 200 mAh, при што S23 има батерија од 3.900 mAh, а S23 Plus има батерија од 4.700 mAh. Батеријата беше проблем во претходната генерација, S22 и S22 Plus, па ова подобрување е значително. Исто така и  чипсетот Snapdragon 8 Gen2 нуди подобрена ефикасност на батеријата, а Samsung двојно ја зголеми големината на компонентите за ладење на телефонот за да обезбеди оптимални перформанси.

SСпецификациите на задна камера остануваат непроменети, со главната стабилизирана 50-мегапикселна камера, 12-мегапикселна ултраширока камера и 10-мегапикселна 3X телефото камера. И покрај недостатокот на надградби на хардверот, Samsung тврди дека ажурираниот процесор на сигналот за слика во чипсетот Snapdragon 8 Gen2 доведе до подобрување на квалитетот на сликата. Нова 12-мегапикселна селфи камера со автофокус е додадена на сите три модели, способни да снимаат HDR видео со 60 fps.

EНадворешноста на Samsung Galaxy S23 и S23 Plus се одликува со Gorilla Glass Victus 2, кој обезбедува подобрена издржливост кога се испушта на груби површини како што е бетонот. Уредите имаат супериорно чувство, со тешка алуминиумска конструкција и малку закривени рабови за удобно зафаќање. Овие суптилни кривини спречуваат телефоните да имаат застарен изглед. Дизајнот е добро примен и нуди префинет изглед и чувство на корисникот.

Samsung Galaxy S23 и S23 Plus можат да се сметаат за мали ажурирања на моделите од претходната генерација, слични на најновите изданија од Apple и Google. Подобрувањата во животот и перформансите на батеријата се очекуваат годишно, со ограничен простор за понатамошни иновации. Во САД, Samsung останува доминантен играч на пазарот на паметни телефони,и се чини дека моменталната стратегија на Samsung е ефикасна.

Самиот модел Samsung Galaxy S23 преставува значајна промена во стратегијата на компанијата Samsung, бидејќи ја елиминира разликата помеѓу моделите од САД и ЕУ со одлуката да користи само процесори Qualcomm Snapdragon 8 Gen2. Оваа одлука води до поконзистентно корисничко искуство за клиентите низ целиот свет, како и подобри перформанси и ефикасност. Покрај тоа, Samsung Galaxy S23 има специјално издание Snapdragon 8 Gen2 кое Samsung специјално го подеси за подобрени перформанси. Оваа прилагодена верзија обезбедува уште поголема моќ и брзина, правејќи го Samsung Galaxy S23 одличен избор за корисниците на кои им е потребна најновата и најдобра технологија.

VВреди да се напомене дека Samsung постигна значителен напредок во подобрувањето на процесот на ажурирање на софтверот. Со издавањето на новиот Samsung Galaxy S23, компанијата ветува дека ќе испорача 4 главни android update-и и 5 години безбедносни ажурирања. Оваа посветеност на долговечноста и поддршката ќе обезбеди Samsung Galaxy S23 да остане уред со супериорни перформанси за годините што доаѓаат.Samsung Galaxy S23 ќе дојде претходно инсталиран со Android 13, но со ветување дека ќе добие новости кои ќе го донесат на Android 17 во иднина, уредот е подготвен да обезбеди супериорно кориснично искуство и во иднина.

Значи, Samsung Samsung Galaxy S23 и S23 Plus претставуваат значајна надградба над нивните претходници, при што подобрувањата на камерата и чипсетот се истакнати карактеристики. Отстранувањето на закривените нерамнини на камерата им дава на уредите елегантен и минималистички дизајн, додека користејќи го Процесорот Qualcomm Snapdragon 8 Gen2, наменет специјално за Samsung Galaxy телефоните, испорачува исклучителни перформанси и ефикасност. Покрај тоа, посветеноста на Samsung за обезбедување на 4 големи android ажурирања и 5 години безбедносна подршка гарантира дека Samsung Galaxy S23 ќе остане најдобриот уред со најдобри перформанси за годините што доаѓаат. Севкупно, Samsung Galaxy S23 и S23 Plus се одличен избор за оние кои бараат висококвалитетен смартфон со модернизирани камери и процесорска моќ. За оние кои веќе го имаат минатогодишниот модел [S22], со замена нема да добијат некое позначајно подобрување.

SSamsung Galaxy S23 Ultra е најновиот водечки телефон на јужнокорејскиот технолошки гигант и има многу очекувања за исполнување. Надградувајќи го успехот на својот претходник, Samsung Galaxy S23 Ultra има за цел да го продолжи наследството од пензионираниот Samsung Galaxy Note серијал, истовремено испорачувајќи најсовремени камери и прифаќајќи ја S Pen технологијата. Овој уред е фокусиран на обезбедување на супериорно фотографско искуство пред сè друго.

Спојувањето на Samsung Note и S-Series минатата година беше смел потег, но се покажа како успешен. Потрошувачите покажаа интерес за S Pen, за што сведочи продажбата на S22 Ultra. Оваа година, S Pen се враќа за уште една рунда, правејќи го S23 Ultra навистина уникатен уред. Како алатка за земање на белешки и зголемена продуктивност, моментално нема друг уред на пазарот кој може да се совпаѓа со она што S23 Ultra го нуди.

Иако S23 Ultra доаѓа во четири нови опции за боја – Phantom Black, Cream, Green и Lavender – сé уште има сличен изглед на минатогодишниот модел. Samsung тврди дека закривеноста на левиот и десниот раб на екранот е направена позабележлива, но ова не е веднаш забележливо. Телефонот има раб во облик на коцка, што го олеснува држењето.

Samsung S23 Ultra ima 6.8-inčni AMOLED ekran, koji je nepromenjen u odnosu na prethodnu godinu i ima rezoluciju od 1440p sa brzinom osvežavanja od 120Hz. Jedini novi dodatak je Advanced Vision Booster, koji prilagođava ton boje i kontrast na osnovu uslova ambijentalnog osvetljenja. Međutim, nema većih promena na displeju u odnosu na prošlu godinu.

Samsung S23 Ultra има 6,8 инчен AMOLED дисплеј, кој е непроменет од претходната година и има резолуција од 1440p со брзина на освежување од 120Hz. Единствениот нов додаток е Advanced Vision Booster, кој го прилагодува тонот на бојата и контрастот врз основа на условите на околното осветлување. Сепак, нема големи промени во прикажувањето во споредба со минатата година. Samsung S23 Ultra е напојуван од Snapdragon 8 Gen2, најновиот водечки процесор на Qualcomm. Samsung истакна дека овој одреден процесор има ознака “за Samsung Galaxy”, но не даде никакви понатамошни детали. Сепак, Qualcomm откри дека максималната брзина на чипсетот е зголемена во споредба со основната верзија на чипсетот. Процесорот, графичката картичка и подобрувањата на перформансите на AI Samsung тврдеа за Galaxy S23 се значајни надградби во споредба со претходната генерација на Samsung Galaxy уредите, серијата S22. Зголемувањето на перформансите на процесорот за 34% ветува побрза и поефикасна процесорска моќ, што може да помогне со задачи како што се уредување на видео и гејминг. Архитектурата на AI процесорот е оптимизирана за 49% да ги балансира перформансите и моќта со користење на AI алгоритми, што може да помогне во подобрување на можностите за фотографирање на камери и уреди. Графичкиот подсистем е исто така за 41% побрз од претходниот. Дизајниран специјално за напредни корисници кои имаат потреба од подобрени графички перформанси. Овие подобрувања на перформансите можат да им помогнат на корисниците да обезбедат побезбедно и поефикасно мобилно искуство, без разлика дали го користат нивниот уред за работа или игра.

Samsung S23 Ultra нуди три опции на меморија за складирање: 256GB, 512GB и 1TB. Има батерија од 5.000 mAh, која е непроменета од претходните модели, и работи на Android 13 со модификациите one UI 5.1 на Samsung. Samsung ветува пет години безбедносни ажурирања, заедно со четиригодишните надградби на One UI и Android OS. Новиот One UI 5.1 интерфејс донесува неколку нови софтверски функции, вклучувајќи заедничко уредување во samsung Notes апликацијата за време на повиците како и ажурираниот Samsung Knox нуди целосна транспарентност на пристапот до апликациите, до вашите податоци и нивна употреба, како и анализа на ризик.

Samsung ставија значителен акцент на можностите на Камерата S23 Ultra. Извонредна карактеристика е вклучувањето на главниот сензор 200MP, кој е најголемиот Samsung досега вклучен во смартфон и ја заменува главната камера 108MP на S22 Ultra. Иако повеќе мегапиксели не значат секогаш подобри слики, Samsung направи бројни подобрувања на својот систем на камера за да го искористи новиот сензор од 200 мегапиксели до максимум. Samsung S23 Ultra има подобрена стабилизација на видеото преку Adaptive VDIS, алгоритам на ниво на софтвер кој ги анализира условите за движење и осветлување во видеата за да обезбеди соодветна стабилизација.

Портретниот режим е значително подобрен и сега може да фати попрецизни текстури на кожата, тонови и боја на косата во предизвикувачки услови за осветлување. Ноќното снимање е значително зајакнато со додавање на нова технологија на пиксел фузија, која комбинира соседни пиксели за подобрување на сјајноста на фотографиите. Samsung S23 Ultra, исто така, ги претстави новите режими на снимање на Astro Hyperlapse и Astrophoto за подобро да го сними ноќното небо на фотографии и видеа.

Samsung Galaxy S23 Ultra е опремен со нов сензор од 200MP, првиот за Samsung Samsung Galaxy уреди, кој доловува моменти со неверојатна прецизност преку пиксел фузија за поддршка на повеќе нивоа на обработка со висока резолуција. Покрај тоа, samsung Galaxy S23 серијата претставува брз автофокус и Super HDR селфи камера, способна да сними подобри слики и видеа со брзина на освежување од 60 рамки во секунда, надградба од претходните 30 рамки во секунда.. Samsung Galaxy S23 серијата нуди сет на алатки за сликање за подобрување на корисничката искуство. Апликацијата Expert RAW ви овозможува да снимате и уредувате во DSLR стил во RAW и JPEG формати и може да пристапите директно од апликацијата на матичната камера по преземањето. Со сензор 200MP Adaptive Pixel и засилен портретен режим, автофокус и Super HDR селфи камера, корисниците можат да очекуваат висококвалитетни, точни и креативни фотографии и видеа.

Хардверското забрзување во реално време Raytracing е најмодерна технологија која се користи во графички рендерирање за видео игри и други 3D апликации. Користи комбинација на хардвер и софтвер за симулирање на однесувањето на светлината во виртуелна средина, што резултира со пореални и попрецизни претстави на сенки, рефлексии и други светлосни дефекти. Ова може да доведе до поимпресивно гејминг искуство, бидејќи графиката изгледа пореално и подинамична. Сепак, оваа технологија бара значајна моќ на обработка и ефикасен хардвер, поради што таа само неодамна стана достапна на мобилните уреди. Најновиот процесор на Qualcomm нуди подобрена перформанса и енергетска ефикасност во споредба со претходните генерации, овозможувајќи им на игрите и апликации да работат со хардверски забрзан Raytracing во реално време.

Samsung Galaxy S23 Ultra има ултра широка камера од 12MP со f/2.2 отвор и 120-степени видно поле, 200MP широка камера с f/1.7 отвор и 85-градусови поле на видливост, две 10MP телефото камери со 3X оптички зум и 10X оптички зум, респондентно и 12MP предна камера с f/2.2 отвор и 80-градусови поле на видливост. 100X Space Zoom вклучува 10X оптичко зумирање и 10X дигитално зумирање со AI Super Resolution технологија, сепак, зумирањето над 10X може да доведе до одредено влошување на сликата.

Вклучувањето на 200MP камера и нови софтверски карактеристики како што се Adaptive VDIS, Astrophoto и Astrolapse режимот на снимање, како и подобрен ноќен режим се секако познати. Покрај тоа, експертската RAW апликација, новиот графички процесор и оптимизираната AI архитектура го прават S23 Ultra убедливо најдобар избор за напредни корисници и фотографи. Накратко, Samsung Galaxy S23 Ultra е подобрување на својот претходник, S22 Ultra, во поглед на можностите и моќта за обработка на камерата, што го прави достојна надградба за оние кои бараат уред од висок ранг со напредни карактеристики на сликата. Во текот на изминатите неколку години, мобилните телефони од највисокиот дел ставија голем акцент на перформансите на камерата и чипсетот. Камерата е една од најважните карактеристики на смартфонот, бидејќи луѓето ги користат телефоните секој ден за да сликаат и видеа. Како резултат на тоа, производителите постојано ги подобруваат можностите на камерата на нивните уреди, со поголеми сензори, подобри перформанси при слаба светлина и напредни софтверски карактеристики како портрет и ноќен режим. Во однос на перформансите на чипсетот, телефоните од висок ранг сега се очекува да имаат моќни процесори, брза RAM меморија како и доволно простор за складирање за да се справат со бараните апликации и беспрекорниот мултитаскинг. Ова е особено важно за гејмерите, бидејќи мобилниот гејминг е сè попопуларен, а телефоните од висок ранг треба да можат да испорачаат одлично гејминг искуство

Samsung со новото трио Samsung S23 се определи да оди со пробан и вистински рецепт во 2023 година без големи промени во моделите. На корисниците очигледно им се допаѓа начинот на кој Изгледа S серијата така што модификациите се минимални на Ultra моделот и се поедноставуваат на моделите S23 и S23 Plus. Во времето на најсериозната конкуренција од страна на конкурентните брендови, Samsung го одржува квалитетот на своите уреди, усовршување на деталите и супериорни перформанси. Количината на пари, енергија, време и технологија инвестирани во Samsung S серијата е огромна, но сепак е многу тешко да се подобри нешто што веќе беше врвен модел. Samsung се соочува со стабилна година во однос на продажбата, но и задачата да направи сериозен чекор напред следната година и да направи подраматични промени отколку што беа оваа година.

Слични објави