Huawei ќе ги претстави најновите модели P60, P60 Pro и Mate X3 на 23-ти март!

од Вести365.МК | А.П.

Huawei официјално го потврди датумот на претставување на својата нова серија P60. По гласините и протекувањето на спецификациите, новите премиум модели ќе ја видат светлината на денот на 23 март, а ќе бидат придружени од преклопниот смартфон Mate X3 и уште неколку нови производи.

На официјалниот Weibo профил на Huawei нема многу детали, но до самата презентација може да очекуваме неколку тизери. Најновите гласини велат дека серијата P60 ќе се состои од најмалку два уреда, основниот P60 и P60 Pro. Основниот P60 доаѓа со главна камера од 52 MP (IMX789), ултра широка камера од 50 MP (IMX858) и телефото камера од 16 MP (IMX351), додека моделот P60 Pro треба да има главна камера од 50 MP (Sony IMX888), ултра широка камера од 50 MP (IMX 858) и сензор OmniVision OB64 од 64 MP со зумирање 3,5x. Новиот предводник P60 Pro најверојатно ќе доаѓа со 6,6-инчен OLED екран од 120Hz со дисплеј од 3200×1440 пиксели. Освен тоа, се очекува серијата Huawei P60 да примени некои карактеристики на неодамна лансираната серија Mate 50, како што е калено стакло Kunlun за екранот, покрај IP68 отпорност на вода и прашина.

Двата уреда ќе се напојуваат со процесорот од серијата 8 на Qualcomm, најверојатно Snapdragon 8 Gen 2. Тие треба да поддржуваат сателитски комуникации, иако само преку сателитски систем BeiDou, со ограничена поддршка надвор од Кина (како што е случајот со серијата Mate 50). Huawei не се откажува од додатоците како IC-портата, но и од линеарниот мотор со X-оска за напредните функции на системот за вибрации, кој сега станува се поважен фактор.

Сепак останува да почекаме уште некој ден и да ги видиме вистинските перформанси како и некои плус изненадувања кои секогаш се очекуваат од премиум моделите на Huawei.

Слични објави