Хаос во Франција: Полиција на улица, откажани летови… (ФОТО/ВИДЕО)

од Вести365.МК Ј.Р.

Француските синдикати кои организираат протести против пензиските реформи најавија нови протести, први по неодамнешното усвојување на законот за пензиски реформи.

Министерот за внатрешни работи Жералд Дарманен (Жералд Дарманин) изјави дека дополнителни 12.000 полицајци и жандарми ќе бидат распоредени низ целата земја, од кои 5.000 ќе бидат во Париз, објави француската онлајн телевизија BFMTV.

Дарманен повтори дека во Франција има слобода на изразување, но не и право да се создаваат немири и инциденти на улични протести.

Француската управа за цивилно воздухопловство побара денеска од авиокомпаниите да откажат околу 30 отсто од нивните летови на аеродромот во Париз Орли и 20 отсто на другите аеродроми. Компанијата Ер Франс (Ер Франс) објави дека ќе ги задржи сите летови на долги релации, особено на меѓународниот аеродром Роаси-Шарл де Гол во Париз.

Се очекува да има прекин и железничкиот сообраќај. Синдикатите кои ги организираат протестите во средата по интервјуто на Емануел Макрон изјавија дека се разочарани и додадоа дека францускиот претседател покажал „презир кон милиони демонстранти“.

https://twitter.com/Xx17965797N/status/1638578806645563401?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1638578806645563401%7Ctwgr%5Eac1dd269055397d3b45aacd6dad1a523910ab68f%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.b92.net%2Finfo%2Fvesti%2Findex.php%3Fyyyy%3D2023mm%3D03dd%3D23nav_category%3D78nav_id%3D2307076

Претседателот на Франција изјави дека непопуларната пензиска реформа треба да се спроведе до крајот на годината и дека е подготвен да биде непопуларен поради тоа. Макрон во интервју за француските телевизии TF1 и France 2 (Франција) рече дека реформата е неопходна и дека не ја спроведува од задоволство.

„Не барам да бидам реизбран. Помеѓу краткорочните анкети за популарноста на јавноста и општиот интерес на земјата, јас го избирам интересот на земјата“, рече Макрон, додавајќи дека е подготвен да биде непопуларен.

Французите и дел од опозицијата се незадоволни бидејќи реформата предвидува поместување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години.

Во вторникот Макрон ја отфрли реконструкцијата на владата, распуштањето на парламентот и распишувањето референдум за пензиските реформи.

Францускиот претседател рече дека има доверба во премиерката Елизабет Борн, која неодамна го искористи своето уставно право да го усвои законот за пензиски реформи без гласање во парламентот.

Поради ова, пратениците од опозицијата поднесоа две барања за недоверба на Владата, кои не поминаа во парламентот.

Ова беше очекувано бидејќи коалицијата на Макрон има релативно мнозинство и законот имаше поддршка од некои опозициски партии, вклучувајќи ја и традиционалната десничарска партија, Републиканците.

https://twitter.com/JamesMelville/status/1638500070923595776?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1638500070923595776%7Ctwgr%5Eac1dd269055397d3b45aacd6dad1a523910ab68f%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.b92.net%2Finfo%2Fvesti%2Findex.php%3Fyyyy%3D2023mm%3D03dd%3D23nav_category%3D78nav_id%3D2307076

Слични објави