ФСБ: Уапсен регрутерот за терористичкиот напад во Москва  

од Вести365.МК | М.Т.

Три лица осомничени за поврзаност со терористичкиот напад во концертната сала „Крокус сити хол“ во Москва минатиот месец се приведени денескс, објави Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ).

Сите тројца уапсени потекнуваат од Централна Азија – двајца се странци, а третиот е руски државјанин- а апсењата се извршени во Москва, Екатеринбург и во Омск, според соопштението од ФСБ.

Еден од уапсените, наводно, бил директно вклучен во регрутирањето на четворицата вооружени лица кои го извршија нападот во „Крокус сити хол“ во Москва пред две недели. Тој, исто така, се занимавал со финансирањето на операцијата.

Двајцата други осомничени донирале за набавка на огненото оружје и за возилото што го користеле терористите.

ФСБ објави снимка од трите апсења, но не ги покажа лицата на ниту еден од осомничените.

Слични објави