ФОТО Зеленски ги посети војниците на бојното поле кај Бахмут: „Вашата судбина е тешка, но херојска“

од Вести365.МК Ј.Р.

Претседателот Володимир Зеленски ги посети украинските сили во близина на фронтот Бахмут и им додели медали на војниците кои, како што рече, храбро го бранат суверенитетот на својата земја. Украинските сили во Бахмут се спротивставуваат на руските напади веќе осум месеци и покрај големите жртви во една од најкрвавите битки од почетокот на руската инвазија пред 13 месеци.

Според видеото, Зеленски им подарува медали на исцрпените војници во борбена опрема во нешто што изгледа како голем магацин. Самиот претседател носи темна маица и воени маскирни панталони. Чест е да се биде овде денес и да се доделат награди на нашите херои. Да им подадеме рака и да им се заблагодариме што го бранат суверенитетот на нашата земја“, напиша Зеленски на Телеграм.

„Вашата судбина е тешка, но херојска. Да ја одбраниме нашата земја и да ѝ вратиме сè на Украина за нашите деца“, рече Зеленски, додавајќи дека „се поклонува пред сите херои, нивните блиски соборци кои ги загубија на исток и воопшто во оваа војна“.

Тој рече дека „Тврдината Бахмут“ е симбол на пркос, поради што крвави руската армија. Ова е алузија на битката за Бахмут во Првата светска војна, која се водеше во ровови, под постојан артилериски и ракетен оган, на фронт расфрлан со мини, а командантите од двете страни ја опишаа како „мелница за месо“.

Зеленски веќе неколку пати ги посети војниците на бојното поле. Тој отиде во Бахмут неколку дена откако рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол.

Слични објави